Zamknij

Konwencja PiS: Kaczyński mówi o wolności, Morawiecki zwraca się do...blogerów i youtuberów

30.03.2019 12:44
Kaczyński
fot. PAP

Dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce", a "piątce plus". Ten plus to wolność - mówił w Gdańsku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wolność w internecie obiecał także premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę w Gdańsku odbywa się konwencja regionalna PiS w ramach kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Poza Kaczyńskim bierze w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Kaczyński o wolności w internecie

Prezes PiS mówił, że ostatnio poza Polską, w Parlamencie Europejskim zapadła decyzja, która "w wolność godzi, a przynajmniej może godzić". - W tę wolność dzisiaj tak bardzo cenioną przez wszystkie pokolenia, a w szczególności przez młodsze pokolenie - wolność w Internecie, mówię o tzw. ACTA 2 - powiedział Kaczyński. Dodał, że PO jeszcze nie tak dawno mówiła, iż jest przeciwna temu rozwiązaniu, a w czasie głosowania w PE część polityków PO była za, część się wstrzymała, a dwie osoby wyjęły karty do głosowania. - W istocie (Platforma) była za - stwierdził prezes PiS.

Kaczyński stwierdził że Polska ma ponad dwa lata na implementację nowych przepisów. - PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana - zadeklarował prezes PiS, podkreślając przy tym, że "Prawo i Sprawiedliwość jest partią wolności". - Dobre prawo, równe dla wszystkich prawo, plus sprawiedliwość równa się wolność - powiedział, dodając:  - Od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce PiS", będziemy mówili o "piątce plus" - mówił prezes PiS.

Nawiązał przy tym do wcześniejszych propozycji programowych ugrupowania, czyli m.in. wprowadzenia 500 plus od pierwszego dziecka, braku podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia,  obniżenia PIT do 17 proc. i podwyższenia kosztów uzyskania przychodu czy "trzynastki" dla emerytów. "To jedno (dotychczasowe propozycje), to pięć, a plus to wolność" - podkreślił.

"Polska wyspą wolności"

- Wielokrotnie to mówiłem (...) Polska w dzisiejszym świecie, gdzie wolność się cofa - trzeba tak to sobie jasno powiedzieć - w Europie pozostanie wyspą wolności. Dzięki komu? Dzięki Polakom i dzięki PiS - przekonywał Kaczyński. 

Prezes PiS stwierdził, że wolność w skali globalnej jeszcze nie zwyciężyła. - Można powiedzieć, że to długa droga. Trzeba pamiętać, że wolność nigdy nie jest na zawsze, że są na świecie przeciwnicy i wrogowie wolności, że ci przeciwnicy i wrogowie bardzo często o wolności mówią, a nawet często o niej krzyczą. Ale warto zacytować ten fragment tuwimowskich "Kwiatów polskich", który mówi o słowach zmienionych przez krętaczy - mówił Kaczyński.

Zobacz także

Lider PiS stwierdził, że "ci krętacze ciągle działają, także w naszym kraju". - Dlatego musimy wiedzieć, uświadamiać sobie czym wolność jest. Wolność to jest prawo jednostki do swobody, do działania, nieskrępowanego działania, to jest wolność różnych grup społecznych - podkreślił.

Morawiecki zwraca się do blogerów i youtuberów

Z kolei Mateusz Morawiecki, nawiązując do ACTA2 wskazywał, że "ludzie z Koalicji Europejskiej, którzy mają usta pełne frazesów o wolności, zagłosowali przeciwko wolności w internecie". - My to będziemy starali się odkręcać, tak implementować, żeby było jak najwięcej tej wolności - zapowiedział.

Szef rządu złożył też obietnicę "wszystkim naszym wspaniałym youtuberom, blogerom, influencerom, forumowiczom, wszystkim internautom - że będziemy walczyć o wolność słowa w internecie". - Że to jest dla nas niezbywalny imperatyw wolności gospodarczej. Drodzy internauci jesteśmy z wami - zapewnił.

W tym kontekście wskazał na to, jak europosłowie Koalicji Europejskiej głosowali ws. ACTA2. "To ich kilka głosów było języczkiem u wagi. Oni - Polacy mogli zagłosować za pełną wolnością w internecie, zagłosowali inaczej" - mówił szef rządu.

Zobacz także

- My, wiedząc jak ważny jest internet, gospodarka cyfrowa dla rozwoju gospodarczego, dla rozwoju usług we wszystkich wymiarach gospodarczych (...) wiedząc jak to jest ważne, będziemy robili wszystko, żeby tę wolność zapewnić, bo wolność jest dla nas absolutnie niezbywalnym czynnikiem całego naszego działania - podkreślił Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP

C