Zamknij

Polska wypowie konwencję stambulską? Premier przedstawi stanowisko rządu

30.07.2020 08:30
Konwencja stambulska, stanowisko rządu
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik i Andrzej Grygiel

Rząd przedstawi dziś stanowisko w sprawie konwencji stambulskiej – powiedział rano szef KPRM Michał Dworczyk. Nadmienił, że Zjednoczona Prawica ocenia niektóre zapisy konwencji bardzo krytycznie. Szczegółów nie wyjawił.

Konwencja stambulska stanowi w ostatnich dniach główną oś sporu w polskiej polityce. O zamiarach jej wypowiedzenia wypowiadali się ministrowie, m. in. Marlena Maląg i Zbigniew Ziobro. Ten ostatni przygotował nawet stosowny wniosek w tej sprawie.

Rządzących krytykowano za tę inicjatywę, choć nie powstało jednoznaczne stanowisko rady ministrów. O takowym wspomniał dziś w Polskim Radiu Michał Dworczyk.

Konwencja stambulska do wypowiedzenia? Dziś stanowisko rządu

Zobacz także

Zapytany o takowe odparł, że najlepiej w sprawie konwencji ze strony rządu wypowiadał się wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Kierując się absolutnie słusznym przekonaniem, że należy chronić kobiety, że przemoc powinna być napiętnowana, próbuje (konwencja, przyp.) wprowadzać pewną ideologię. I to rzeczywiście wiele ocenia, w tym nasze środowisko polityczne, bardzo krytycznie

- podkreślił szef KPRM.

Dodał, że dziś po południu premier Mateusz Morawiecki przedstawi oficjalne stanowisko w sprawie konwencji. Zdaniem ministra sprawiedliwości w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.  

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio