Zamknij

Rząd szykuje się na koronawirusa. 25 mln ulotek i zespół zarządzania kryzysowego

03.03.2020 17:53
Koronawirus
fot. PAP/Tomasz Gzell

Koronawirusa w Polsce nadal nie ma, ale przygotowania trwają – zapewnił we wtorek po południu wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. W najbliższych dniach w ręce Polaków ma trafić 25 milionów ulotek informacyjnych. W środę zbierze się natomiast rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Koronawirus w szybkim tempie rozprzestrzenia się po Europie. Najbardziej niespokojna sytuacja epidemiologiczna jest we Włoszech, gdzie zanotowano już ponad 2 tysiące przypadków zakażeń Covid-19, z czego 52 osoby zmarły. Kolejne przypadki zakażeń pojawiają się też m.in. na Ukrainie i w Czechach. Z kolei we Francji potwierdzono już 4 przypadki śmiertelne.

W Polsce 300 osób jest w kwarantannie, ale przypadków zakażenia koronawirusem na razie nie ma - zapewnili we wtorek po południu szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Są natomiast przygotowania. Jak mówił Dworczyk, Mateusz Morawiecki podjął decyzje o rozwinięciu akcji informacyjnej o sposobach postępowania w sytuacji zagrożenia, bądź w przypadku objawów mogących świadczyć o zarażeniu.

Blisko 15 mln gospodarstw domowych otrzyma bezpłatne druki do skrzynek pocztowych, w których będą zawarte ulotki informujące o postępowaniu w przypadku zetknięcia z choroba, czy objawów które mogą sugerować, że ktoś jest zarażony

- powiedział Dworczyk. Dodał, że ulotki będą dostępne także w oddziałach banków, czy na stacjach benzynowych. Akcja ma wystartować na przełomie tygodnia. - W 32 tys. miejsc będą dostępne ulotki. Łącznie to będzie ok. 25 mln ulotek – mówił Dworczyk.

Zobacz także

Specustawa o koronawirusie

Uchwalona w poniedziałek wieczorem specustawa o koronawirusie, będąca przedłożeniem rządowym, przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków, wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji, wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Jak stwierdził we wtorek Dworczyk, specustawa ta "daje realne narzędzia, żeby walczyć z koronawirusem, by skutecznie przygotowywać kraj i administrację państwową na zbliżanie się choroby".

Koronawirus: zwołano rządowy zespół zarządzania kryzysowego

Szef KPRM poinformował przy okazji, że na środę na godz. 18 został zwołany rządowy zespół zarządzania kryzysowego. „Wchodzimy w tryb działania ustawy regulującej sytuacje kryzysowe" - powiedział. 

Odtąd ten zespół codziennie będzie się spotykał i to on będzie de facto koordynował w skali całej administracji państwowej, w skali całego państwa, wszystkie działania na rzecz przygotowań na nadejście koronawirusa do Polski

– mówił Dworczyk.

Choć rząd nie potwierdził ani jednego przypadku wystąpienia koronawirusa w Polsce, lawinowo rosną przypadki podejrzeń. W Policach kwarantannie poddano dwa budynki internatu. Z kolei, jak informowaliśmy w poniedziałek, z powodu sytuacji związanej z koronawirusem i trwającym sezonem grypowym, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wprowadziło ograniczenia dla rodziców odwiedzających pacjentów.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/KPRM