Zamknij

Orędzie Andrzeja Dudy ws. koronawirusa. „Sytuacja jest poważna”

10.03.2020 20:25
Andrzej Duda
fot. Kancelaria Prezydenta

Koronawirus w Polsce. We wtorek o godzinie 20.00 prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem. - Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo - apelował prezydent RP. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: 

Andrzej Duda w orędziu transmitowanym przez wszystkie największe polskie stacje telewizyjne powiedział, że w związku z odnotowaniem na świecie tysięcy zgonów wywołanych zachorowaniami, spowodowanymi koronawirusem sytuacja jest poważna. - Wirus w ostatnich dniach dotarł także do Polski. Spodziewaliśmy się tego. Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć. Zapewniam, że władze Rzeczypospolitej wcześniej podjęły odpowiednie kroki, by się do tego wyzwania przygotować - powiedział prezydent.

Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach będą podejmowane kolejne niezbędne kroki

Andrzej Duda

Prezydent zapewnił, że polskie władze chcą zapobiegać zarażeniom i chronić ludzi. Podkreślił, że jest w stałym kontakcie z premierem, szefem MZ i szefem MSWiA.

Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko, pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję

- podkreślił Andrzej Duda. Prezydent apelował o zrozumienie dla działań władz w związku z epidemią koronawirusa oraz o uważne śledzenie wszystkich zaleceń wydawanych przez służby i stosowanie się do nich.

Zobacz także

Apelując o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku pamiętajmy równocześnie, nauczeni doświadczeniami innych krajów, że sprawa jest poważna. Nie wolno jej lekceważyć. Koronawirus to nie tylko sprawa rządu. To sprawa nas wszystkich. To dziś sprawa każdego Polaka

- mówił prezydent, podkreślając, że to na rządzących spoczywa największa odpowiedzialność w związku z epidemią. Duda przypomniał, że na jego prośbę odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu w związku z koronawirusem, a we wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by - jak mówił - rząd oraz opozycja mogli wspólnie rozmawiać o sposobach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Dziękował również wszystkim uczestnikom posiedzenia RBN za "konstruktywny dialog", a opozycji - za "odpowiedzialną postawę".

Zobacz także

Andrzej Duda zaapelował również o otoczenie szczególną opieką osoby starsze. - Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także o osobach samotnych – naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale też nie narażajmy ich na ryzyko. Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć. Wzajemnie sobie pomagać. Pokazaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy, doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności - powiedział prezydent.

RadioZET.pl/PAP/Kancelaria Prezydenta