Zamknij

Andrzej Duda zwołuje posiedzenie Rady BBN. Chodzi o koronawirusa

09.03.2020 16:58
Andrzej Duda zwołuje posiedzenie Rady BBN. Chodzi o koronawirusa
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda na wtorek na godzinę 11.00 zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował w poniedziałek dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta Marcin Kędryna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na spotkaniu ma być omawiana sytuacja związana z epidemią koronawirusa na terenie Polski.

"Szkoda, że tak późno"

Jako skomentował w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, "jeżeli zostanie zwołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego, to na pewno będzie na niej przedstawiciel klubu Lewicy". "Ważnym jest, aby rozsądnie współpracować w ramach walki z epidemią koronawirusa".

Zobacz także

Dobrze, że prezydent zdecydował się na to działanie, ale szkoda, że tak późno, bo Lewica apelowała o to od prawie trzech tygodni

Krzysztof Gawkowski

Ostatnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego miało miejsce w czerwcu 2016 r. i było poświęcone szczytowi NATO w Warszawie.

Zobacz także

W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć na zaproszenie prezydenta także byli prezydenci i byli premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.

Koronawirus z Wuhan

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Zobacz także

Największym ogniskiem koronawirusa w Europie są Włochy - z powodu zakażenia Covid-19 zmarło tam już 366 osób. W Polsce potwierdzono 27 przypadków zakażeń wirusem z Chin.

C