Zamknij

Poseł Solidarnej Polski chce obrad Sejmu na Narodowym. "Pomysł mało poważny"

19.03.2020 20:40
Stadion Narodowy w Warszawie
fot. Przemysław Jahr.Wikimedia.Commons

Posiedzenie Sejmu i Senatu na Stadionie Narodowym - z taką propozycją wyszedł poseł Solidarnej Polski i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Chodzi o względy bezpieczeństwa związane z rozprzestrzenianie się w Polsce koronawirusa. Jego pomysł już skomentował wicemarszałek Ryszard Terlecki. 

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski napisał w czwartek na Twitterze: "Jutro razem z posłami Solidarnej Polski złożymy wniosek do Pani Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Elżbiety Witek o rozważenie możliwości zwołania najbliższego posiedzenia Sejmu na Stadionie Narodowym".

Ze względu na pandemię koronawirusa, uzasadnionym wydaje się być rozważenie możliwości organizacji najbliższego posiedzenia Sejmu RP i w razie potrzeby także kolejnych, na PGE Narodowym w Warszawie. Obiekt ten w moim przekonaniu – w przeciwieństwie do budynków przy ulicy Wiejskiej w obecnej, wyjątkowej sytuacji – stwarza możliwości bezpiecznej dla zdrowia organizacji posiedzeń z udziałem posłów, senatorów, członków rządu, pracowników Kancelarii Sejmu i Senatu, dziennikarzy oraz wszystkich zaproszonych gości

– przekonuje w rozmowie z Wirtualną Polską. Dodaje przy tym , że to największy zadaszony obiekt w Polsce "w którym mogliby w jednym czasie i w jednym miejscu obradować posłowie i senatorowie na posiedzeniach swoich izb".

Terlecki: pomysł mało poważny

Według wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego pomysł jest mało poważny. - Oczywiście Kancelaria Sejmu pracuje nad tym, by zorganizować najbliższe posiedzenie Sejmu tak, by posłów możliwie jak najbardziej chronić przed rozpowszechnianiem się wirusa, ale pomysł, by organizować je na Stadionie Narodowym, wydaje mi się mało poważny - powiedział w rozmowie z PAP, dodając, że PiS nie zamierza popierać takiego wniosku.

Zobacz także

Podkreślił też, że klub PiS ma już pomysł, jak zorganizować bezpiecznie posiedzenie Sejmu. - Jeden pomysł wydaje się najbardziej sensowny, ale będziemy rozmawiać o tym w piątek na Prezydium Sejmu i dopiero po nim podamy informacje na ten temat - dodał wicemarszałek.

Co z obradami Sejmu?

W środę dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka poinformował, że Prezydium Sejmu omówi w piątek po szczegóły organizacyjne związane z najbliższym posiedzeniem Izby, a rozwiązania dot. bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego będą opracowane w porozumieniu z GIS i resortem zdrowia.

Zobacz także

W czwartek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) doprecyzowała, że posiedzenie Prezydium Sejmu odbędzie się w piątek o godz. 16. Jej zdaniem posiedzenie Sejmu jest niezbędne, ponieważ trzeba uchwalić m.in. ustawę, która zapewnić ma bezpieczeństwo ekonomiczne Polakom. Zgodnie z informacją na stronie Sejmu, najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na przyszłą środę i czwartek, czyli 25 i 26 marca.

Koronawirus w Polsce

Koronawirus coraz bardziej rozprzestrzenia się w Polsce. Według dotychczasowych danych, podawanych przez Ministerstwo Zdrowia, zanotowano już w naszym kraju 355 przypadków. Wśród nich było pięć śmiertelnych. 

Zobacz także

Polskie władze zdecydowały więc m.in. o zamknięciu szkół, uczelni, kin, teatrów, muzeów, lokali gastronomicznych, klubów i kasyn. Ograniczono również działalność galerii handlowych (są w nich czynne tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie). 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Twitter/wp.pl