Zamknij

Sejm zmienia zasady obradowania. Wprowadzono ścisłe obostrzenia

24.03.2020 14:38
Sejm zmienia zasady obradowania. Wprowadzono ścisłe obostrzenia
fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu Izby. Na sali plenarnej będzie ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu. Pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie – przekazała we wtorek Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus w Polsce stopniowo paraliżuje wszystkie dziedziny życia.We wtorek rząd wprowadził nowe, radykalne obostrzenia dotyczące wychodzenia z domu. Nowe zasady objęły również Sejm.

Zobacz także

We wtorek odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu ws. szczegółów organizacyjnych i rozwiązań bezpieczeństwa dotyczących piątkowego posiedzenia Izby.

Na sali plenarnej ograniczona liczba posłów

Marszałek Sejmu poinformowała na konferencji prasowej, że Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu Izby. Jak mówiła, na sali plenarnej będzie ograniczona liczba posłów, zasiądą na niej przedstawiciele każdego klubu, zaś pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie.

Zobacz także

Witek przekazała, że zmiana regulaminu dotyczy tylko: stanu epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego, a także trzech stanów nadzwyczajnych opisanych w konstytucji: stanu wyjątkowego, stanu wojennego oraz stanu klęski żywiołowej.

Zobacz także

Nasza zmiana regulaminu idzie w tym kierunku, żeby już w piątek móc obradować według nowego regulaminu, który obowiązywał z dniem przyjęcia - chcemy go przyjąć właśnie na piątkowym posiedzeniu - ale z mocą obowiązującą od dnia dzisiejszego, czyli od dnia, w którym Prezydium Sejmu ten projekt uchwały przyjęło

Elżbieta Witek

Jak przekazała Witek, za przyjęciem uchwały zagłosowało pięciu członków Prezydium Izby, jedna osoba wstrzymała się od głosu, nikt nie był przeciwny.

Zobacz także

My, jako parlamentarzyści czujemy na sobie wielką odpowiedzialność za prawo, które stanowimy, a wszyscy wiemy, w jakiej potrzebie są dzisiaj są pracodawcy, pracownicy, polskie rodziny

Elżbieta Witek

- mówiła marszałek Sejmu, wskazując na konieczność uchwalenia tzw. tarczy antykryzysowej

 Na portalu RadioZET.pl dostępna jest aktualna mapa zachorowań na koronawirusa w Polsce.

RadioZET.pl/PAP