Zamknij

Szumowski: Nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzy

26.03.2020 16:21
Łukasz Szumowski
fot. PAP

 – Nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzy – przekonywał w "Porannej rozmowie" Gazety.pl minister zdrowia  Łukasz Szumowski. Jak podkreślił, rozwój sytuacji w Polsce w największym stopniu uzależniony jest od zachowania Polaków.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Będę mówił to, co uważam jako lekarz, minister zdrowia. Moje rekomendacje będą oparte na danych, na cyfrach, na faktach – zapewniał Łukasz Szumowski.

Zobacz także

Czy zatem zagraża Polsce rozwój wypadków podobny do tego, z którym zmagają się obecnie Włosi, czy Hiszpanie? Szumowski tego nie wyklucza.

Nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzy.

- zaznaczył.

Zobacz także

W ocenie Łukasza Szumowskiego, kluczowe będzie teraz to, jak zachowywać będą się Polacy. Jak dodał, to nie kondycja służby zdrowia, liczba lekarzy, czy dostęp do sprzętu miała we Włoszech wpływ na rozwój epidemii, a lekceważenie zaleceń rządu.

– Patrząc na wykresy przebiegu epidemii w innych krajach, to są tygodnie. Z drugiej strony wiemy, że mamy drastycznie różne przebiegi epidemii – zauważył minister zdrowia.

Zobacz także

Czy jesteśmy w stanie wstępnie oszacować kiedy sytuacja w naszym kraju zacznie wracać do normy? Według Szumowskiego, po zakończeniu epidemii zmieni się wiele elementów naszego codziennego życia. – Ta "nowa normalność" będzie dotyczyła wszystkich sfer życia, nie tylko sfery naszego poruszania się. Byliśmy narodem, który się witał uściskiem dłoni, pocałunkiem, albo tzw. misiakiem. To już są zachowania, które w tej chwili nie funkcjonują – zauważył.

– Dopóki nie będziemy mieć szczepionki powszechnej to musi pójść w odstawkę, musi być zachowaniem piętnowanym przez nas samych – podkreślił szef resortu zdrowia.

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, zalecenia. RAPORT

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek w ciągu dnia o 35 kolejnych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi, przypadkach koronawirusa w Polsce. Łącznie testy dały dotąd pozytywny wynik u 1120 osób, z których 14 zmarło.

Zobacz także

W sumie zakażenie potwierdzono u 1120 osób, z których 14 zmarło.

RadioZET.pl/ Gazeta.pl/ Ministerstwo Zdrowia