Izolatka na Wiejskiej i odwołane wycieczki. Sejm działa ws. koronawirusa

05.03.2020 21:42
Sejm
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

W związku z koronawirusem wstrzymamy wycieczki do Sejmu i konferencje. Wstrzymane będą też wyjazdy zagraniczne grup bilateralnych i zespołów parlamentarnych - poinformowała na briefingu w Jersey City w USA marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodatkowo w Sejmie zorganizowano izolatkę, na wypadek gdyby wśród parlamentarzystów wystąpiło podejrzenie koronawirusa. 

W nocy z wtorku na środę potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent hospitalizowany jest w Zielonej Górze. Mężczyzna, mieszkaniec Cybinki w woj. lubuskim, przyjechał do Polski z Niemiec (konkretnie z Westfalii w zachodniej części kraju), gdzie przebywał z wizytą u rodziny oraz bawił się na imprezie karnawałowej.

Zobacz także

Na czwartkowym briefingu prasowym podczas podróży do Stanów Zjednoczonych, marszałek Sejmu Elżbieta Witek apelowała, by do epidemii koronawirusa podchodzić poważnie, ale ze spokojem. Jak mówiła, Kancelaria Sejmu podejmuje działania zapobiegawcze, a także stosuje się do komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego.

Na pewno wstrzymamy w tej chwili wycieczki do Sejmu i konferencje, bo tych konferencji w Sejmie jest naprawdę dużo. Natomiast nie widzę żadnych przeciwwskazań w tej chwili, nie ma takich zaleceń, żeby nie organizować posiedzeń Sejmu

- mówiła Witek. Jak dodała, wstrzymane będą także wyjazdy zagraniczne grup bilateralnych i zespołów parlamentarnych. To jednak nie wszystko. Jak informuje interia.pl, na Wiejskie wdrożono już procedury, o którym marszałek wspominała w rozmowie z dziennikarzami. Potwierdziło to Centrum Informacyjne Sejmu w korespondencji z redakcją portalu.

Płyny do dezynfekcji oraz... izolatka w Sejmie

I tak: na sejmowych korytarzach oraz w toaletach można znaleźć środki do dezynfekcji rąk (te dostępne są także w kuchni), papierowe ręczniki, mydła bakteriobójcze oraz precyzyjne instrukcje, w jaki sposób korzystać ze środków higeniczno-zapobiegawczych. CIS informuje też, że "personel sprzątający oraz funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej są zaopatrzeni w nitrylowe rękawice ochronne".

Zobacz także

"Ciekawym rozwiązaniem jest utworzenie specjalnego miejsca odosobnienia dla ewentualnej osoby zarażonej. W Sejmie powstała izolatka, która ma być pomocna nawet w przypadku wystąpienia podejrzenia wirusa COVID-19" - czytamy w artykule na interia.pl.

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP/interia.pl