Duda chce pilnego posiedzenia ws. koronawirusa. "Należy się rzetelna informacja"

26.02.2020 15:37
Andrzej Duda
fot. PAP/Radek Pietruszka

Koronawirus nie dotarł jeszcze do Polski - zapewnił w środę Andrzej Duda. Mimo to, w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Europie, prezydent zaapelował o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu, podczas którego Polacy mieliby uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące koronawirusa. - Uważam, że społeczeństwu należy się rzetelna informacja - powiedział.

Andrzej Duda zapewnił w środę po południu, że w Polsce nie stwierdzono zakażenia koronawirusem. Prezydent, który rozmawiał z dziennikarzami chwilę po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem, zwrócił się też do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Chodzi o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia izby, podczas którego rząd miałby udzielić Polakom informacje dot. koronawirusa.

Podjąłem decyzję, że jeszcze dzisiaj zwrócę się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie w trybie możliwie najpilniejszym specjalnego posiedzenia Sejmu po to, aby rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu, nie tylko Sejmowi. [...] Uważam, że społeczeństwu należy się rzetelna informacja

- mówił Duda. Zdaniem prezydenta to najlepsza okazja, by uspokoić Polaków. 

Na otwartym posiedzeniu Sejmu miałyby zostać udzielone informacje o tym, "jaka jest dzisiaj sytuacja w związku z szerzącą się w Europie już epidemią zachorowań wywołanych koronawirusem, jakie działania zostały podjęte oraz w jaki sposób zabezpieczamy Polaków, aby w jak najmniejszym stopniu - gdyby taka sytuacja się zdarzyła - ten wirus dotknął nasz kraj".

Duda wspomniał przy okazji, że chciałby, by w związku z koronawirusem podjęto dodatkowe działania legislacyjne. - Jest, proszę państwa, konieczność dokonania zmian w przepisach, które ułatwią i przygotowanie, i ewentualną walkę z koronawirusem - powiedział. Wymienił tu "choćby wprowadzenie braku limitowania jakichkolwiek świadczeń związanych z działaniami przygotowawczymi do tego, a także walką z samym koronawirusem, gdyby takie przypadki wystąpiły".

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

RadioZET.pl