Zamknij

Minister kultury o milionach zł wsparcia dla artystów: Decydował algorytm

15.11.2020 11:02
Piotr Gliński
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Wicepremier Piotr Gliński stwierdził, że to nie sympatie, ale algorytm zadecydował o pieniądzach, które popłynęły do artystów z resortu kultury. Artyści, przedstawiciele branży szczególnie dotkniętej epidemią koronawirusa, otrzymali łącznie blisko 400 milionów złotych.

Piotr Gliński odpowiedział na krytykę dotyczącą wielkich wydatków poczynionych przez rząd na rzecz artystów. Na liście beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury (FWK), którego budżet wynosi 400 mln zł, znalazło się ponad dwa tysiące podmiotów. 

Sprawa wywołała kontrowersje, ze względu na skalę pomocy, ale i przyznanie setek tysięcy złotych wielkim gwiazdom. Na podobny „gest” nie mogą liczyć właściciele klubów fitness, czy restauratorzy, którym zostają jedynie świadczenia postojowe, pożyczki i zamrożony ZUS.

Miliony złotych na pomoc artystom. Minister: Nie decydowały sympatie 

Straty poniesione przez pandemię zrekompensowano m. in. Kamilowi Bednarkowi (500 tys. zł), Sławomirowi Świeżyńskiemu (550 tys. zł), czy fundacji Krystyny Jandy (1,8 mln zł).

O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, ale algorytm pokazujący, kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia

Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury

Zdaniem wicepremiera, „nasi przeciwnicy od początku pandemii bezwzględnie wykorzystują ją w grze politycznej”. - My tak nie postępujemy. Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami kultury - wyjaśnił.

Sprawę skomentowało też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W opublikowanym komunikacie zapewniło, że „wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria, otrzymały wsparcie”.

Zobacz także

- Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kluczowe kryteria dotyczyły: spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019, liczby zatrudnionych osób, liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych, wpływu dofinansowania na lokalną społeczność, udziału przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców), zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią - podał resort kultury

RadioZET.pl/PAP