Zamknij

Będzie zakaz wyjść z domu? Gowin: ''Radykalne ograniczenia są niezbędne''

24.03.2020 10:44
Koronawirus. Gowin: Radykalne ograniczenia są niezbędne. Czy będzie kwarantanna?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Myślę, że radykalne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa są niezbędne – mówił w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, decyzja w tej kwestii może zapaść w najbliższych dniach, a może nawet godzinach. Tymczasem "Rzeczpospolita" donosi, że decyzję o zaostrzeniu kwarantanny rząd ogłosi jeszcze dziś. Chodzi m.in. o zamknięcie kolejnych sklepów i zakaz korzystania z parków czy lasów.

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej. Poniedziałek był pod względem liczby nowych przypadków zakażeń rekordowy (115). We wtorek rano liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 to już 766 (w tym 8 przypadków śmiertelnych).

Rząd wprowadził w połowie marca stan zagrożenia epidemicznego, a tydzień później stan epidemii. Do tej pory zapadły m.in. decyzje o odwołaniu imprez masowych, zawieszeniu lekcji w szkołach do Wielkanocy (wstępnie decyzja miała obowiązywać do 25 marca), zawieszeniu lotów, obowiązkowej kwarantannie dla wracających do kraju obywateli czy zamknięciu barów i restauracji.

Zobacz także

Rzecznik rządu Piotr Müller już w poniedziałek zapowiadał w Polskim Radiu, że jeszcze w tym tygodniu można spodziewać się decyzji w zakresie zmian lub przedłużenia poszczególnych ograniczeń. We wtorek do tematu odniósł się na antenie Polsat News wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Myślę, że radykalne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa są niezbędne, i że decyzja o nich zapadnie w najbliższych dniach, a być może nawet godzinach

- powiedział Gowin. Jak stwierdził, "Polska niewątpliwie obrała słuszną drogę, jeśli chodzi o walkę z tą pierwszą fazą koronawirusa". - Udało nam się dzięki bardzo przemyślanym decyzjom, dzięki planowi pana ministra Szumowskiego ograniczyć krzywą wzrostu liczby zachorowań - mówił na antenie Polsat News.

Do świąt Wielkiej Nocy musimy tą krzywą zbić jak najbardziej. Z kolei potem po świętach, musimy podjąć drugą wielką wojnę, która nas czeka. Wojnę o polską gospodarkę, o miejsca pracy

- dodał Gowin.

Zakaz wyjść z domu i spacerów po parku. Tak będzie w Polsce?

W kontekście dodatkowych restrykcji coraz częściej pada pytanie, czy w Polsce zapadnie decyzja dotycząca kwarantanny całego kraju i ograniczenia możliwości poruszania się do potrzeb wynikających z obowiązków zawodowych, potrzeb zdrowotnych i innych pilnych spraw, w tym np. konieczności zrobienia zakupów czy wyjścia z psem na spacer. Na takie rozwiązania zdecydowały się już m.in. władze Włoch i Hiszpanii. W Niemczech zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób. W poniedziałek podobne ograniczenia wprowadził też brytyjski rząd.

Pytany o to Gowin stwierdził, że nie wie, czy rozwiązania "mają być aż tak radykalne". - Generalnie rzecz biorąc - tak. Sądzę, że takie restrykcje potrzebne są też Polsce. Do tej pory polskie społeczeństwo podchodziło bardzo odpowiedzialnie do konieczności narzucenia sobie i swoim najbliższym ograniczeń. Wydaje się, że potrzebujemy okresu większej cierpliwości i większych wyrzeczeń - mówił Gowin.

Tymczasem o tym, że rząd zaostrzy zasady kwarantanny, pisze we wtorek „Rzeczpospolita”. Jak ustalili dziennikarze, decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jeszcze dziś po posiedzeniu sztabu antykryzysowego. Czego ma dotyczyć? Z wstępnych ustaleń "Rz" wynika, że chodzi o zamkniecie wszystkich sklepów poza spożywczymi, a także o zakaz korzystania z parków, lasów, bulwarów i placów zabaw.

Koronawirus w Polsce - aktualne dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/Polsat News/Rzeczpospolita