Zamknij

Wiceszef MS chwali "lek na Covid-19": Amantadyna działa!

12.01.2021 12:13
Marcin Warchoł, amantadyna, szczepienie na Covid-19
fot. PAP/Radek Pietruszka

- Amantadyna działa – mówił na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Już wcześniej przekonywał, że lek pozwolił mu szybciej przechorować Covid-19. Naukowcy pozostają ostrożni przed ferowaniem takich osądów.

Konferencja prasowa PiS, dotycząca kontrowersyjnego projektu ustawy znoszącej prawo do odmowy przyjmowania mandatu, toczyła się w wielu kierunkach. Dziennikarze skorzystali z okazji, by wypytać wiceministra sprawiedliwości o jego stosunek do szczepionek przeciw Covid-19, amantadyny, czy przyszłości Solidarnej Polski po grudniowym kryzysie wokół wetowania budżetu UE.

Po rundzie pytań wokół ustawy znoszącej prawo do odmowy przyjęcia mandatu, wiceminister został zapytany o przekonanie do amantadyny. Choć politycy nie chcieli odpowiadać na pytania spoza tematu konferencji, wiceszef MS wypowiedział się w temacie szczepień i "cudownego" środka na Covid-19. 

Wiceminister zachwala amantadynę na konferencji. "Działa"

Przypomnijmy, polecany przez jednego z przemyskich lekarzy lek, zyskuje coraz więcej pochlebnych głosów. Nie uzyskał jednak poparcia naukowców i ekspertów. Amantadyna jest lekiem przeciw chorobie Parkinsona i przeciwwirusowym - w leczeniu i profilaktyce grypy typu A u dorosłych. 

Nie przeszkodziło to jednak politykowi, który jeszcze w 2020 roku ogłosił w sieci, że leczył Covid-19 amantadyną i wyszedł na tym dobrze. Wokół jego stanowiska narosło sporo kontrowersji, zwłaszcza że jest członkiem rządu i kreuje jego stanowiska.

Również na wtorkowej konferencji wiceminister Warchoł zachwalał środek, który jego zdaniem działa na Covid-19. – Amantadyna działa! – skomentował sprawę, polecając po raz kolejny tę formę walki z epidemią. Zapytany o to, czy zaszczepi się przeciw Covid-19, odparł wymijająco. – Korzystam z naturalnej odporności, a co będzie dalej, to moja prywatna decyzja – powiedział.

Gazeta.pl podała, że resort Zbigniewa Ziobry miał wnioskować do MZ o badania nad amantadyną jako środkiem przeciw Covid-19. Ministerstwo nie udzieliło jednak szczegółów w tym temacie. 

RadioZET.pl