Zamknij

Kosiniak-Kamysz miażdży PiS w Sejmie. „Ogarnijcie się! To nie kółko historyczne”

27.03.2020 17:32
Kosiniak-Kamysz
fot. PAP/Leszek Szymański

Władysław Kosiniak-Kamysz skierował w piątek kilka ostrych słów w kierunku rządu Mateusz Morawieckiego. - Ogarnijcie się, co wy wyprawiacie? - pytał posłów PiS. - Rozmawiamy o życiu i zdrowiu polskich pacjentów, ratowaniu nas przed armagedonem gospodarczym - grzmiał w Sejmie lider PSL.

W Sejmie rozpoczęły się w piątek częściowo zdalne obrady. Posłowie mają głosować nad projektem pakietu ustaw - tzw. tarczy antykryzysowej, która ma pomóc w walce ze skutkami koronawirusa w Polsce. Zgłoszono blisko 260 poprawek, a co najmniej do godz. 21 zarządzono przerwę. 

Bez gorących wystąpień posłów się nie obyło. – Proszę uświadomić swoim ministrom, że nie biorą udziału w rekonstrukcji bitwy pod Kartaginą, tylko w walce z koronawirusem, o miejsca pracy, zdrowie i życie o polską gospodarkę – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w stronę Mateusza Morawieckiego, który wcześniej nawiązywał w Sejmie do licznych wątków historycznych, w tym wielkiego kryzysu z 1929 roku czy nawet epidemii grypy hiszpanki.

Trzeba zejść na ziemię. Nie jesteśmy na spotkaniu kółka historycznego, tylko w polskim parlamencie i rozmawiamy o zdrowiu i życiu polskich pacjentów, polskiej gospodarki, o ratowaniu nas wszystkich przed argamedonem gospodarczym. Ludzie, ogarnijcie się, co wy wyprawiacie?

– mówił lider PSL i kandydat na prezydenta. Zwracając się do polityków PiS, podkreślał, że koronawirus jest groźny nie tylko dla zdrowia, ale również dla gospodarki. - Do końca czerwca może dojść do zwolnień nawet 2 mln osób. 70 proc. polskich firm chce zwalniać pracowników. To jest skala problemu, o którym mówimy – tłumaczył.

Zobacz także

- Dla premiera ważne są opinie ekspertów. Dla mnie w czasie kryzysu najważniejsze są opinie prawdziwych ekspertów - tych, którzy prowadzą małe i średnie firmy: Pani Hanny prowadzącej biuro podróży czy Pana Stanisława, który ma firmę transportową. Pan Jan pisze: „lipa, że rząd bierze pod uwagę przychód, a nie dochód. I to z lutego. Ja mam małą marżę, ale przychód 15 600 zł i ZUS będę musiał zapłacić. Mimo że w marcu mam mega spadek przychodów, a dochodu zero”. To jest głos prawdziwego eksperta - mówił Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL wezwał PiS do przyjęcia poprawek opozycji.

Skończcie z propagandą i obłudą. Nie lansujcie Andrzeja Dudy, bo to i tak mu nie pomoże. Jak opozycja coś proponuje, pochylcie się nad tym. […] Pokażcie, że jesteście solidarni i przyjmijcie znaczną część naszych poprawek, tylko wtedy będziemy w stanie uratować polską gospodarkę

- mówił Kosiniak-Kamysz. Stwierdził, że bez tych poprawek pakiet antykryzysowy będzie tylko "tarczą tekturową", a nie "tytanową".

Szef PSL przekonywał też, że w obecnej sytuacji trzeba się poważnie zastanowić nad kolejnymi ruchami w następnych latach. - Czy dzisiaj jest nam potrzebny Centralny Port Komunikacyjny? Czy dzisiaj są potrzebne jakieś gigantyczne zakupy choćby F35? Czy to jest dzisiaj sprawa kluczowa na kolejne lata? - dopytywał szef PSL.

Zobacz także

RadioZET.pl