Zamknij

Kolejne miasto traci partnerstwo przez strefę wolną od LGBT. "Jest nam przykro"

21.02.2020 14:14
Kraśnik LGBT
fot. Marek BAZAK/East News, Twitter

Kraśnik jest drugą polską miejscowością, która w krótkim czasie traci partnerstwo zagraniczne przez strefę wolną od LGBT – donosi OKO.press. Huffington Post informował, że umowę wypowiedziało francuskie miasto Nogent-sur-Oise.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Strefy wolne od LGBT przynoszą niezapowiedziany skutek. Kolejna francuska miejscowość wypowiada partnerstwo, motywując decyzję przegłosowaniem przez polski samorząd uchwały o strefie wolnej od LGBT.

Zobacz także

Kilka dni temu pisaliśmy o zerwaniu partnerstwa z małopolskim Tuchowem przez Saint-Jean-de-Braye w departamencie (odpowiednik powiatu) Lorient. Francuzi zapewnili, że zawnioskują do innych samorządów o podobne decyzje.

Najpierw Tuchów, teraz Kraśnik. Będą kolejne?

Działania przynoszą efekt. Dziś strefa wolna od LGBT zniweczyła dorobek kolejnego polsko-francuskiego partnerstwa. Tym razem traci je Kraśnik, miasto powiatowe w woj. lubelskim (ok. 30 tys. mieszkańców). Jak informował francuski „Huffington Post” o zawieszenie wniósł mer podparyskiego miasteczka Nogent-sur-Oise (19,4 tys. mieszkańców).

Zobacz także

W pełni wyrażamy zaniepokojenie decyzją gminy, która może okazać się niebezpieczna. W oczekiwaniu na zwrot sytuacji zawieszamy wszystkie nasze projekty z Kraśnikiem

- powiedział burmistrz Jean-François Dardenne.

Daniel Niedziałek, rzecznik burmistrza Kraśnika przekazał w Tok FM, że oficjalne pismo w sprawie jeszcze nie wpłynęło do magistratu. Dowodem w sprawie jest jedynie wpis z profilu francuskiej miejscowości na Facebooku,

Burmistrz będzie rozmawiał na ten temat z radnymi. Poinformuje ich o zaistniałej sytuacji w związku z podjętą przez nich w ubiegłym roku uchwałą

- dodał rzecznik kraśnickiego magistratu.

Jest nam zwyczajnie przykro. Taka decyzja najbardziej uderzy w młodzież, bo nasza współpraca opierała się głównie na wymianach młodzieżowych

- dodał w rozmowie z OKO.press rzecznik urzędu w Kraśniku.

Zobacz także

Jeśli rada miasta nie zmieni uchwały i nie anuluje „strefy” partnerstwo zostanie całkowicie zerwane. Współpraca trwała 16 lat. Według OKO.press w kolejną gminą, która może stracić umowę zagranicznego partnerstwa, są Puławy.

Włodawa chce ratować wizerunek. Zastąpi Tuchów w partnerstwie?

W odwrotnym kierunku zmierzają wysiłki Włodawy (woj. lubelskie). Burmistrz przygranicznej miejscowości oczekuje odpowiedzi władz francuskiej miejscowości Saint Jean De Braye co do... podpisania umowy partnerskiej. Wystąpił o partnerstwo tuż po tym jak Francuzi zerwali współpracę z małopolskim Tuchowem. Burmistrz Wiesław Muszyński przyznał reporterowi Radia ZET, że działania motywuje chęcią naprawy wizerunku Polski. I pokazaniu, że nie wszystkie gminy w naszym kraju obawiają się "urojonych zagrożeń ze strony środowisk LGBT".

Zobacz także

W liście do swojej odpowiedniczki zaproponował m.in współpracę kulturalną i oświatowa - np wymianę młodzieży.

Pytany, czy we Włodawie nie zostanie przegłosowana uchwała o LGBT, burmistrz uspokoił, że w radzie miasta jest tylko jeden radny z PiS.

RadioZET.pl/Tok FM/Oko.press/Przemek Taranek