Zamknij

Piotrowicz i Pawłowicz kandydatami na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

04.11.2019 11:27
Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Zaskakujące nominacje na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jak przekazał PAP szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki, w gronie kandydatów na sędziów TK znaleźli się Krystyna Pawłowicz czy Stanisław Piotrowicz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szykują się zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Na początku grudnia kończy się kadencja (9 lat) trzech sędziów: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Zobacz także

W PiS, które utrzymało władzę po jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu, pojawiły się kandydatury osób, które mogą zastąpić ww. sędziów. W rozmowie z PAP przekazał je szef klubu, Ryszard Terlecki.

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, dla PAP

Sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybiera Sejm bezwzględną większością głosów. Prezesa TK wybiera się na 6 lat. Od grudnia 2016 roku prezesem TK jest Julia Przyłębska. Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz byli posłami w trakcie minionej kadencji, Elżbieta Chojna-Duch była wiceministrem finansów (2007-2010) i członkinią Rady Polityki Pieniężnej (2010-2016).

RadioZET.pl/PAP