Zamknij

Pawłowicz wezwana do rezygnacji z urzędu. "Oczekujemy pilnej odpowiedzi"

PAP
09.02.2021 15:35
Krystyna Pawłowicz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Krystyna Pawłowicz wezwana do rezygnacji z urzędu sędziego TK. To echa jej pobytu w hotelu "Malinowy Zdrój", gdzie przebywała pomimo tego, że do 12 lutego br. wciąż obowiązuje zakaz działalności hotelowej. Wniosek w tej sprawie wystosowała Lewica.

Krystyna Pawłowicz została wezwana do zrzeczenia się urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Politycy Lewicy odnieśli się na konferencji prasowej do sprawy pobytu Pawłowicz w hotelu "Malinowy Zdrój" w Solcu-Zdroju. Pawłowicz - według doniesień medialnych - z powodu pożaru miała zostać ewakuowana z ośrodka przez Służbę Ochrony Państwa.

Wanda Nowicka, nawiązując do wyroku TK ws. przepisów dotyczących ironizowała, że Krystyna Pawłowicz mogła być zmęczona z powodu tego, że "polskim kobietom zgotowała piekło doprowadzając do wprowadzenia całkowitego w praktyce zakazu aborcji". - Tak, to może męczyć, ale co to znaczy dla kobiet? Myślę, że wszyscy tutaj mamy jasność - dodała i stwierdziła, że Pawłowicz nie powinna orzekać ws. przepisów dotyczących aborcji, bo jako posłanka PiS w poprzedniej kadencji podpisała się pod wnioskiem do TK w tej sprawie. - Za te wszystkie niecne, niegodne i niemoralne zachowania, w imieniu Lewicy, zgodnie z art. 18 ustawy o statusie sędziego, wzywamy panią Pawłowicz do tego, żeby zrzekła się urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego - oświadczyła Nowicka.

Biedroń ocenił z kolei, że ustąpienie z urzędu sędzi TK "jest tylko małym, drobnym zadośćuczynieniem". Europoseł poinformował ponadto, że w imieniu Lewicy składa pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. doniesień dotyczących ochrony SOP dla sędzi TK. - Czy pani Krystyna Pawłowicz była ewakuowana z hotelu przez limuzynę SOP-u? Jeśli tak, to jakie jest uzasadnienie objęcia ochroną pani Krystyny Pawłowicz? Żadne przecież pełnione przez nią funkcję publiczne nie stanowią podstawy do tej ochrony - mówił Biedroń, przedstawiając pismo. - Oczekujemy pilnej odpowiedzi, ponieważ jest to sytuacja gorsząca, bulwersująca - oświadczył lider Wiosny.

Krystyna Pawłowicz wezwana do ustąpienia z urzędu sędziego TK. "Oczekujemy pilnej odpowiedzi"

Biedroń pytał też, ile rocznie wynosi koszt objęcia ochroną SOP Krystyny Pawłowicz, a także czy inni sędziowie TK korzystają z takiej ochrony i ile to kosztuje. "Prosimy także, i oczekujemy na szybką odpowiedź, o podanie pełnej listy wszystkich osób objętych ochroną SOP-u według stanu na 8 lutego 2021 roku oraz roczny koszt takiej ochrony" - poinformował lider Wiosny.

Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do informacji o jej pobycie w hotelu "Malinowy Zdrój", powiedziała w niedzielę PAP, że przebywa tam w celach leczniczych. W oświadczeniu Pawłowicz napisała, że od wielu lat, regularnie co kilka miesięcy jest pacjentką Poradni Rehabilitacyjnej ośrodka "Malinowy Zdrój" w Solcu-Zdroju, gdzie korzysta z rehabilitacji i zabiegów leczniczych. "Podstawą mojego obecnego pobytu od 31 stycznia br. jest skierowanie lekarskie, wystawione w związku ze stanem zdrowia" - napisała. "Funkcjonowanie ośrodka <<Malinowy Zdrój>>  jest ograniczone wyłącznie do udzielania świadczeń zdrowotnych. Od 21 stycznia zgodnie z prawem przyjmuje on pacjentów na zabiegi rehabilitacyjne. Noclegi związane są wyłącznie z w/w świadczeniami zdrowotnymi, a inne udogodnienia nie są dostępne dla kuracjuszy" - zaznaczyła Pawłowicz. W piątek 5.02.2021 r. reporter Radia ZET informował, że sędzia TK nadal przebywa w "Malinowym Zdroju", a w placówce sanepid przeprowadził wstępną kontrolę, z której ma wynikać, że hotel nie łamał obostrzeń.

O wyjeździe byłej poseł poinformowano gdy w hotelu doszło do zadymienia, w efekcie czego gości ewakuowano. Wśród nich była Krystyna Pawłowicz. Jako pierwsze o sprawie poinformował lokalny dziennik "Echo Dnia".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP