Zamknij

Kto miał rację ws. kryzysu na granicy? Niejednoznaczna ocena

19.12.2021 09:59
Kryzys migracyjny, sondaż Social Changes
fot. PAP

Prawie połowa zapytanych Polaków nie ma zdania w ocenie reakcji na kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – wynika z sondażu dla prorządowego wpolityce.pl. Więcej ankietowanych przyznało rację rządzącym za politykę "ani kroku wstecz", aniżeli opozycji, proponującej rozwiązać kryzys w sposób cywilizowany.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej eskalował w połowie listopada. Wciąż trwają nocne próby wtargnięcia do Polski, jednak skala zjawiska znacząco spadła. Wielu migrantów, głównie z Iraku, zdążyło wrócić do krajów pochodzenia.

Zdaniem największej grupy zapytanych w sondażu Polaków (48) proc. trudno powiedzieć, kto miał rację w pomyśle na rozwiązanie kryzysu. Niemal co drugi z zapytanych zdaje sobie sprawę, że twarda polityka rządu i podległych mu służb zasługuje na pochwałę, ale i krytykę. Politykę rządu ws. kryzysu pozytywnie oceniło 35 proc. zapytanych.

Kryzys na granicy bez jednoznacznej oceny. Połowa Polaków nie ma zdania

Z sondażu pracowni Social Changes wynika, że 17 proc. zapytanych uznało, że bardziej racjonalne byłyby działania opozycji – zakładające m.in. procedury azylowe i ośrodki dla migrantów przy granicy.

Badanie zostało zrealizowane w dniach od 10 do 13 grudnia metodą CAWI na panelu internetowym. Udział w nim wzięła reprezentatywna grupa 1076 osób. Wyniki badania opublikował w niedzielę portal wPolityce.pl. Zadane respondentom pytanie brzmiało: "Kto według Pani/Pana miał dotychczas więcej racji w sprawie kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Polski z Białorusią?".

RadioZET.pl/wpolityce.pl

C