Zamknij

Migranci na granicy. Posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Kaczyńskiego

08.11.2021 10:32
sztab kryzysowy
fot. Kancelaria Premiera

O godz. 13:00 w poniedziałek rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz przedstawicieli służb - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Posiedzenie zwołano w związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej.

"W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej o godz. 13:00 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego, ministra Mariusza Kamińskiego, ministra Mariusza Błaszczaka oraz przedstawicieli właściwych służb" - napisał w poniedziałek o poranku na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

We wpisie odniósł się do informacji przekazanych przez rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, który poinformował o dużej, kilkusetosobowej grupie migrantów na Białorusi, która zmierza w stronę polskiej granicy.

Kryzys na granicy. O godz. 13 posiedzenie sztabu kryzysowego

Informację na ten temat Żaryn przekazał na Twitterze. Do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami. Wśród nich są także dzieci.

"Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski" - przekazał Żaryn.

W kolejnym wpisie dodał, że w grupie przeważają młodzi mężczyźni. "Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski" - ocenił.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

RadioZET.pl/ Mikołaj Małecki (PAP)

C