Zamknij

Kryzys w koalicji. Kaczyński spotkał się z Ziobrą

22.09.2020 09:46
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Jarosław Kaczyński w poniedziałek wieczorem około godziny 19.00 spotkał się ze Zbigniewem Ziobrą – podaje we wtorek "Fakt". Negocjacje polityków trwały 4 godziny – pisze gazeta. Decyjze mają zostać ogłoszone lada chwila - dowiadujemy się.

Kaczyński spotkał się z Ziobrą w poniedziałek wieczorem, w willi przy ulicy Bacciarellego, która należy do Kancelarii Prezydenta. Według "Faktu" negocjacje szefa Solidarnej Polski i szefa PiS trwały aż 4 godziny. Jak również podaje gazeta, decyzje i ustalenia, które zapadły podczas tych rozmów, mają być niedługo publicznie ogłoszone.

W tym samym czasie trwało spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem w rządowej willi przy ulicy Parkowej.

Gazeta opublikowała zdjęcia, dokumentujące obydwa spotkania. W czasie, gdy Jarosław Kaczyński usiłuje rozstrzygnąć konflikt w Zjednoczonej Prawicy, Morawiecki zajmuje się tworzeniem nowego gabinetu.

Zobacz także

Fotografie wykonane zaraz po nocnym "spotkaniu ostatniej szansy" Kaczyńskiego z Ziobrą ukazują obydwu polityków w zaskakująco dobrych humorach.

Zobacz także

"Wystarczy jednak spojrzeć na zdjęcia, by wyczytać z nich, że i minister Ziobro i Jarosław Kaczyński wyszli z negocjacji wyraźnie zadowoleni, w dobrych humorach. Może to oznaczać, że kryzys w Zjednoczonej Prawicy został, przynajmniej chwilowo, zażegnany" - czytamy.

Rozpad Zjednoczonej Prawicy?

Na temat konfliktu w Zjednoczonej Prawicy i nowych rozwiązań ws. funkcjonowania rządu we wtorek wypowiedział się również w Polskim Radiu Piotr Müller, rzecznik Rady Ministrów.

W tym tygodniu natomiast możemy się spodziewać decyzji, co do kwestii funkcjonowania rządu, jego składu, w sensie mówię tutaj o koalicjantach w tej chwili (...). To będzie do piątku, a tak naprawdę w najbliższych dniach, w środę, czwartek

Piotr Müller, rzecznik rządu

"Ale dajmy sobie czas do końca tygodnia roboczego" - dodał.".

Na uwagę, że rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała po poniedziałkowym spotkaniu liderów PiS o ustaleniach, że zostaną podjęte zdecydowane działania, co może sugerować - jeśli chodzi o kształt koalicji rządzącej i rządu - daleko idące zmiany, także z przedterminowym wyborami, Müller przyznał, że był to jeden z wariantów, który był dyskutowany".

Zobacz także

"Nie chciałbym, (...) ze względu na to, że toczą się jeszcze ostatnie dyskusje wewnątrz obozu politycznego, rozstrzygać, czy informować o tym, jakie to są decyzje" - powiedział.

Odpowiadając na pytanie, czy premier Mateusz Morawiecki jest przygotowany na rząd mniejszościowy, minister odpowiedział: "Od samego początku, gdy rozpoczął się trudny okres dla obozu Zjednoczonej Prawicy podkreślamy, że oczywiście wartością jest to, żeby te trzy ugrupowania razem działały, ale również jest możliwa opcja funkcjonowania rządu mniejszościowego".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Fakt/Onet