Prezes NIK rezygnuje przed końcem kadencji. Będzie kandydował w wyborach

19.08.2019 14:24
Kwiatkowski rezygnuje z funkcji szefa NIK
fot. Łukasz Szeląg/Reporter

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski złożył w poniedziałek rezygnację. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie NIK Kwiatkowski napisał, że powodem jest jego decyzja o starcie w wyborach parlamentarnych. Zwrócił też uwagę, że jego 6-letnia kadencja dobiega końca.

Jak podkreślił w oświadczeniu Kwiatkowski, przez cały czas jego kadencji NIK była instytucją, która prezentowała bezstronne, apolityczne, „ale przede wszystkim rzetelne i wiarygodne raporty z kontroli, niezależnie od tego, kto w danym czasie tworzył rząd”. Zapowiedział, że więcej szczegółów poda w środę w Łodzi.

„Chcąc zachować wartość apolityczności tej instytucji, a po podjęciu przeze mnie decyzji o starcie w wyborach parlamentarnych, składam rezygnację z pełnionej funkcji” – napisał Kwiatkowski. Jak dodał, rezygnację w poniedziałek wysłał do marszałka Sejmu wraz z informacją, że do czasu wyboru nowego prezesa, jego obowiązki będzie pełnił wyznaczony wiceprezes.

Kwiatkowski pełnił swój urząd od 2013 roku, wcześniej był m.in. posłem z ramienia PO, w latach 2009-11 ministrem sprawiedliwości, a do 2010 także prokuratorem generalnym. 

RadioZET.pl/PAP/TVN24