Zamknij

Poseł Lewicy popiera eutanazję. "Podstawowe prawo człowieka"

28.06.2022 10:17
Krzysztof Śmiszek
fot. RadioZET

- To podstawowe prawo człowieka, czy może decydować o swoim życiu czy nie - powiedział we wtorek na antenie Radia ZET poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, pytany o eutanazję.

Krzysztof Śmiszek w programie Gość Radia ZET powiedział, że popiera prawo do eutanazji. - Nie mamy stanowiska klubu czy partii w tej sprawie. Ja popieram prawo do decydowania o tym, czy ktoś chce żyć w potwornym cierpieniu, nieuleczalnej chorobie czy nie - stwierdził Śmiszek. 

Poseł Lewicy dodał, że w coraz większej liczbie krajów wprowadza się takie prawo. - Ja bym wprowadził takie prawo - oznajmił wiceszef klubu Lewicy.

Krzysztof Śmiszek o eutanazji: Ja bym wprowadzał takie prawo

Zdaniem polityka, „w porozumieniu z lekarzami takie prawo powinno wejść”. - To podstawowe prawo człowieka, czy może decydować o swoim życiu czy nie - podkreśla gość Beaty Lubeckiej.

Eutanazja w Polsce jest nielegalna. Polski Kodeks karny określa eutanazję jako zabójstwo, a osoba, która dopuści się pomocnictwa, może odpowiadać za zabójstwo (odebranie komuś życia) lub pomoc w samobójstwie. W Holandii, Luksemburgu, Belgii, Albanii eutanazja jest legalna i legalnie praktykowana na różnych zasadach.

RadioZET.pl/Magda Adamczyk, Natalia Kovacs/oprac. AK

C