Zamknij

Duchowny przekonuje do całowania księży w rękę. "Ksiądz to drugi Chrystus"

11.01.2020 15:26
całowanie księdza w rękę
fot. Screen/ wRealu24

- My nie całujemy dłoni kapłana, to znaczy Tomasza, tylko całujemy dłonie Chrystusa - przekonuje ks. Tomasz Jochemczyk, który był gościem telewizji internetowej wRealu24. W ocenie duchownego, całowanie księdza w rękę to "normalne katolickie zachowanie", które obecnie zanika.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Na dłonie kapłańskie działa sam Pan Bóg w trójcy jedynej, tak że te dłonie moje materialnie to są dłonie Tomasza, ale tak naprawdę to są dłonie chrystusowe za przyczyną święceń kapłańskich - tłumaczy ks. Tomasz Jochemczyk, który był gościem publicysty i historyka Stanisława Krajskiego w telewizji internetowej wRealu24.

Zobacz także

W ocenie ks. Jochemczyka "ucałowanie dłoni to oddanie czci samemu Panu Bogu, za które można uzyskać odpust". - My nie całujemy dłoni kapłana, to znaczy Tomasza, tylko całujemy dłonie Chrystusa - podkreśla duchowny.

Zobacz także

W innym odcinku programu publicystycznego, ks. Jochemczyk przekonywał, że "ksiądz to drugi Chrystus". - Ja nic, co czynię z czynności kapłańskich, to znaczy błogosławieństwo, sprawowanie kultu, msza święta, chrzest czy inne sakramenty, nie czynię tego moją mocą jako Tomasz Jochemczyk, bo ja nie mam takiej mocy. Kapłani, jeżeli czynią swoje powinności kapłańskie, występują w imieniu Chrystusa. Chrystus przez nich działa. Kapłani są tylko narzędziami - zauważył duchowny.

RadioZET.pl/ wRealu24/ gazeta.pl