Zamknij

Kto powinien zostać premierem? Wyborcy PiS nie mają wątpliwości

30.10.2021 09:00
Mateusz Morawiecki
fot. Shutterstock

Kto powinien zostać nowym premierem? Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu" wynika, że 72 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy nadal widzi na tej funkcji Mateusza Morawieckiego. Zaledwie 5 proc. chciałoby, żeby szefem rządu został Jarosław Kaczyński.

Mateusz Morawiecki cieszy się bardzo wysokim poparciem wśród wyborców PiS i Zjednoczonej Prawicy. Z sondażu Pollster dla "Super Expressu" wynika, że 72 proc. zwolenników obecnego rządu chce, aby to Morawiecki był w dalszym ciągu premierem.

5 proc. chce, by premierem był prezes PiS Jarosław Kaczyński. 4 proc. – żeby była to Beata Szydło, 3 proc. – Mariusz Błaszczak, tyle samo – Zbigniew Ziobro. 13 proc. respondentów stwierdziło "trudno powiedzieć".

Kto powinien zostać premierem? Morawiecki miażdży konkurencję

- Premier Morawiecki zostawił w tyle nie tylko byłą szefową rządu Beatę Szydło, lecz także Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki przełamał początkową nieufność elektoratu PiS. Wyborcy PiS mają swojego premiera i doceniają to. Uważają, że ich interesy są w dobrych rękach i życzą sobie, żeby tak było dalej – ocenia cytowany przez "SE" prof. Kazimierz Kik.

Według eksperta nie bez znaczenia jest to, że premier został namaszczony przez prezesa PiS. - Wyborcy zostali przez Kaczyńskiego przekonani i wyniki sondażu dają temu wyraz – mówi "SE" politolog.

Silną pozycję szefa rządu dostrzegają też politycy Zjednoczonej Prawicy. - Polacy doceniają pracę rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Zapewne wystąpienie premiera Morawieckiego w Brukseli w obronie interesów Polski też ma wpływ na tak wysoką ocenę – komentuje dla "SE" rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster 27–28 października 2021 r. na próbie 1078 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/ Super Express/ PAP

C