Zamknij

Kto zastąpi Kaczyńskiego w partii? Polacy wskazali inaczej niż szef PiS

27.06.2022 12:41
Kto następcą Jarosława Kaczyńskiego w PiS - sondaż
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Odejście Jarosława Kaczyńskiego z rządu nie oznacza, że szef PiS wybiera się na polityczną emeryturę, niemniej pracownia SW Research zapytała Polaków o to, kto mógłby zastąpić go na czele partii. Faworyt jest jeden, choć jego wynik nie jest imponujący. Co ciekawe, nie pokrywa się z osobistymi wskazaniami szefa PiS.

Jarosław Kaczyński osobiście poinformował, że odszedł z rządu, a tekę wicepremiera przejmie minister obrony Mariusz Błaszczak. - Sądzę też, chociaż to nie jest jeszcze ten moment, w którym mogę to publicznie ogłaszać, że zastąpi mnie pod każdym względem. Także jeżeli chodzi o wszystkie funkcje – powiedział Kaczyński. Tą wypowiedzią jasno zasugerował, że widzi szefa MON również jako następcę w roli szefa PiS.

Sprawie przyjrzała się pracownia SW Research, która dla serwisu Rp.pl zapytała Polaków o najlepszego kandydata, który może przejąć schedę w PiS po Jarosławie Kaczyńskim (rządzi partią od 2003 roku).

Kto zastąpi Kaczyńskiego w partii? Polacy wskazali inaczej niż szef PiS

W partii silnego przywództwa najlepszy wynik uzyskał premier Mateusz Morawiecki, którego wskazało 14,2 proc. respondentów. Kolejny wynik uzyskał prezydent Andrzej Duda (9,7 proc.), a trzeci – Mariusz Błaszczak (7,6 proc.). Na dalszych miejscach znaleźli się była premier Beata Szydło oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wyniki czołowych polityków PiS, którzy mieliby zastąpić Kaczyńskiego na czele partii, nie powalają, zwłaszcza w zestawieniu z odsetkiem wskazań "kogoś innego" (20,8 proc.), a zwłaszcza osób, które nie mają w tej sprawie zdania (41,3 proc.).

- Mateusz Morawiecki wskazywany jest częściej przez mężczyzn (17 proc.) niż kobiety (12 proc.). Obecnego premiera za najlepszego następcę Jarosława Kaczyńskiego uważa co czwarta osoba posiadająca wykształcenie zasadnicze zawodowe i jedna na pięć osób o dochodach mieszczących się w granicach 1001 zł – 2000 zł netto – ocenił dla Rp.pl Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

RadioZET.pl/Rp.pl

C