Walka o Senat. Lewica zarzuca Schetynie lekceważenie partnerów

17.10.2019 16:46
Senat
fot. Jan Bielecki/ East News/ JACEK DOMINSKI/ REPORTER

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej rozpoczynają rozmowy na temat wyłonienia swojego kandydata na Marszałka izby. W szeregach Lewicy i PSL słychać już liczne głosy niezadowolenia i niezrozumienia, że formacja Grzegorza Schetyny prowadzi rozmowy bez ich udziału. - To nie jest sytuacja, w której opozycja wysyła dobry sygnał do swoich wyborców - przekonuje Robert Biedroń.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Posłowie Lewicy przypomnieli, że to ich komitet wyszedł z ideą zawarcia w wyborach tzw. paktu senackiego, który przyniósł opozycji sukces i 51 mandatów w Senacie. Przypominamy, że w wyborach do Senatu Koalicja Obywatelska uzyskała 43 mandaty, PSL 3, Lewica 2, a 4 mandaty zdobyli kandydaci niezależni. Do większości potrzebnych jest 51 głosów.

W ocenie szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, zgłaszanie kandydatów do prezydium Senatu nie powinno odbywać się poprzez media, a tak - jego zdaniem - rozmowy prowadzi lider Platformy Grzegorz Schetyna. - Jesteśmy w ramach paktu senackiego bardzo otwarci na rozmowy, prowadzimy te rozmowy z PSL - powiedział Czarzasty. Dodał, że Lewica i PSL czekają na sygnał od PO. - Szanujemy to, że PO ma najwięcej senatorów, bo tak żeśmy ustalili. Prosimy o to, aby te rozmowy się rozpoczęły - powiedział szef SLD.

Zobacz także

Robert Biedroń zauważył, że brak rozmów z udziałem wszystkich stron paktu senackiego nie jest normalną sytuacja. - To nie jest sytuacja, w której opozycja wysyła dobry sygnał do swoich wyborców - ocenił.

Zobacz także

- Nie może być tak, że PO bez konsultacji wystawia swojego kandydata na marszałka Senatu (...) Chcielibyśmy w tym współuczestniczyć i będziemy w tym współuczestniczyć. Zarówno PSL, jak i Lewica mają wspólnie pięciu senatorów. I ta piątka senatorów będzie języczkiem u wagi, jeśli chodzi o to, kto będzie miał większość w Senacie - podkreślił Biedroń.

RadioZET.pl