Zamknij

Kto zostanie marszałkiem seniorem? Rosną szanse Jarosława Kaczyńskiego

28.10.2019 11:55
Jarosław Kaczyński marszałkiem seniorem
fot. Shutterstock

Kwestia wyboru marszałka seniora, który otworzy pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, pozostaje nadal otwarta? Według ustaleń dziennika „Fakt” Andrzej Duda może wskazać do tej roli… Jarosława Kaczyńskiego. Decyzja ta byłaby jednak sprzeczna z informacjami, jakie 18 października podawała Kancelaria Prezydenta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

18 października Kancelaria Prezydenta poinformowała na swojej stronie internetowej, że marszałkiem seniorem w Senacie zostanie wybrana Barbara Borys-Damięcka, w Sejmie – najprawdopodobniej Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej. Wiele wskazuje jednak na to, że decyzja co do wyboru marszałka seniora Sejmu może okazać się wielkim zaskoczeniem.

Zobacz także

Jak podaje „Fakt”, marszałkiem seniorem może zostać Jarosław Kaczyński, chociaż wcale nie jest najstarszym posłem. Na liście plasuje się dopiero na piątym miejscu. Starsi od niego są: Iwona Śledzińska-Katarasińska, Janusz Korwin-Mikke, Dariusz Rosati i Antoni Macierewicz.

Jak podaje dziennik, na pytanie o Jarosława Kaczyńskiego rzecznik prezydenta Błażej Spychalski jedynie „tajemniczo się uśmiechnął”.

Marcin Kędryna z Kancelarii Prezydenta podkreślił z kolei, że głównym kryterium wyboru marszałka seniora Sejmu, będą zasługi „w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości”.

– Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO) to postać kontrowersyjna; jeżeli prezydent Andrzej Duda nie chciałby powoływać jej na marszałka seniora Sejmu, byłaby to zdecydowanie trafna decyzja – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Zobacz także

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w poniedziałek, że prezydent Andrzej Duda poprosił o listę najstarszych wiekiem posłów i spośród tej listy dokona wyboru marszałka seniora. Jak dodał, tej decyzji jeszcze nie ma.

RadioZET.pl/ Fakt.pl/ PAP/ Wpolityce.pl