Oceń
Marek Kuchciński marszałkiem już nie jest. Podał się do dymisji, choć zapewniał, że prawa nigdy nie złamał, a dymisja spowodowana jest wyłącznie tym, że "opinia publiczna negatywnie oceniła jego postępowanie". Wtórował mu wówczas Jarosław Kaczyński, a dziś dziękował za czteroletnią działalność - razem z innymi politykami PiS.
Marek Kuchciński w piątek oficjalnie pożegnał się ze stanowiskiem marszałka Sejmu. Po ujawnionej przez Radio ZET „aferze samolotowej” podał się do dymisji, a jego miejsce po głosowaniu zajęła Elżbieta Witek, była już szefowa MSWiA.
W tej sprawie w Sejmie odbyła się w piątek burzliwa debata. Kandydatki były trzy. Witek wygrała zdecydowaną większością, zdobywając 245 głosów. Jej rywalki, Małgorzata Kidawa-Błońska i Urszula Pasławska otrzymały kolejno 145 i 29 głosów. „Pani marszałek, gratuluję” – podsumował Ryszard Terlecki, zwracając się do Elżbiety Witek.
Brawa dla Marka Kuchcińskiego
Ale nie tylko o gratulacjach mowa, bo i o podziękowaniach. „Panie marszałku, dziękuję za cztery lata współpracy” – zwrócił się Terlecki do siedzącego w piątym rzędzie „bohatera” ostatnich tygodni, a Kuchciński otrzymał gorące owacje na stojące i uścisk dłoni prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Loty marszałka - ile to kosztowało?
Przypomnijmy, że Marek Kuchciński po 11 dniach od publikacji Radia ZET, w której ujawniliśmy, że były już marszałek w podróże do Krakowa i Rzeszowa zabiera ze sobą rodzinę, przeprosił wszystkich urażonych jego rodzinnymi lotami rządowym samolotem. Początkowo chodziło o sześć rejsów pomiędzy Warszawą, Krakowem i Rzeszowem. Wkrótce jednak okazało się, że rodzinnych lotów Marszałka było znacznie więcej, a w podróże zabierał też innych polityków Prawa i Sprawiedliwości wraz z ich rodzinami.
W poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano „wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Wynika z niego, że 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). Z wyliczeń Onetu wynika, że loty kosztowały wszystkich podatników ponad 4 mln zł.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
