Zamknij

Kuchciński przekazał pieniądze za rodzinne, ale służbowe loty. Było ich więcej

29.07.2019 17:20
Kuchciński przekazał pieniądze za rodzinne, ale służbowe loty. Było ich więcej
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Marek Kuchciński zdecydował, że pokryje koszty przelotu rządowym samolotem członków jego rodziny. Choć w weekend zapowiadał, że na cele charytatywne przekaże pieniądze za sześć rejsów, w poniedziałek przyznał, że takich lotów było znacznie więcej.

Marek Kuchciński zdecydował o pokryciu kosztów przelotu rządowym samolotem członków rodziny. Po dwóch dniach od publikacji Radia ZET, w której ujawniliśmy, że Marszałek Sejmu w podróże do Krakowa i Rzeszowa zabiera ze sobą rodzinę, Kuchciński zapowiedział, że aby rozwiać wątpliwości dotyczące „korzyści finansowych” jego rodziny, dokona wpłaty na cele charytatywne. Początkowo mówiono o opłacie za sześć lotów, bo tyle ujawniło w ubiegły czwartek Radio ZET. Nasi informatorzy od początku podkreślali jednak, że takich lotów było więcej, a Marszałek odbywał podróże z rodziną niemal co tydzień.

Zobacz także

W poniedziałek Centrum Informacyjne Sejmu ujawniło, że chodzi nie o sześć, a jednak o 23 loty służbowe, w których czasie Marszałek zabierał na pokład członków rodziny – córkę, synów lub żonę.

Kuchciński przekazał więc na cele charytatywne nie 4579 złotych za sześć lotów z rodziną, jak zapowiadano w sobotę, a 15 tysięcy złotych. Pieniądze Marszałek przekazał na Caritas i fundację Ewy Błaszczyk. 

Jak ustalił reporter Radia ZET, Mariusz Gierszewski, kwotę ustalono na podstawie umowy Kancelarii Sejmu z LOT-em, a są to koszty zryczałtowane – przelot jednej osoby w jedną stronę wynosi 572,40 zł. Podczas niektórych z 23 lotów na pokładzie był więcej niż jeden członek rodziny Kuchcińskiego, stąd kwota 15 tysięcy złotych.

Pojawia się tu jeszcze kwestia najwyższego statusu rządowego HEAD i generowania dodatkowych kosztów (chodzi m.in. o drugi samolot w gotowości). Do tego jednak CIS się nie odnosi.

Zobacz także

RadioZET.pl

C