Zamknij

Ruch Kukiza w totalnej rozsypce. Działacze nie chcą koalicji z PSL

12.08.2019 09:36
Kukiz 15 w rozsypce. Działacze odchodzą
fot. Tomasz Jastrzębowski/ Reporter

Po ogłoszeniu porozumienia liderów Kukiz'15 i PSL dot. współpracy w jesiennych wyborach parlamentarnych od tej decyzji odcięła się grupa działaczy struktur regionalnych ruchu. Niektórzy z nich, w tym liderzy oddziałów: świętokrzyskiego, poznańskiego, konińskiego, zdecydowali o odejściu z Kukiz'15.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ubiegłym tygodniu liderzy Kukiz'15 Paweł Kukiz i PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Kandydaci Kukiz'15 będą startować z list komitetu PSL-Koalicja Polska.

Paweł Kukiz na konferencji po podpisaniu porozumienia z PSL podkreślił, że porozumienie zawiera trzy pakiety: obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny. Jak mówił, pakiet obywatelski głosi nadanie wszystkim obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej możliwość indywidualnego startu do Sejmu dzięki zmianie ordynacji wyborczej na mieszaną tak, by przynajmniej połowa Sejmu wybierana była w jednomandatowych okręgach wyborczych. Jak dodał, porozumienie dotyczy także ustanowienia raz w roku dnia referendalnego i obniżenia progu frekwencyjnego. Lider Kukiz'15 zaznaczył, że pakiet gospodarczy to przede wszystkim dobrowolność w opłacie składek ZUS przez przedsiębiorców oraz zwolnienie seniorów całkowicie z obowiązku opłacania podatku dochodowego od emerytur i rent. Pakiet antykorupcyjny, jak mówił Kukiz, dotyczy wprowadzenia w życie ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15.

Zobacz także

Po ogłoszeniu tej decyzji kilku posłów Kukiz'15 opuściło klub, m.in. Paweł Skutecki, Jerzy Kozłowski i Andrzej Maciejewski. Pojawiły się także głosy krytyczne w regionalnych strukturach Kukiz'15 oraz odejścia działaczy, w tym kilku liderów regionalnych ruchu.

Ze struktur Kukiz'15 wystąpiła dotychczasowa szefowa struktur regionalnych tego ruchu w Świętokrzyskiem Magdalena Fogiel-Litwinek. Jak powiedziała PAP, nie mogła pogodzić się z sojuszem wyborczym PSL i Kukiz'15. Zaznaczyła, że przez lata obserwowała nieprawidłowości w samorządzie, także w jej regionie, w działaniu ludowców. Zaznaczyła, że według jej wiedzy wielu świętokrzyskich działaczy Kukiz'15 także zamierza wkrótce opuścić Ruch. „Mogę oficjalnie mówić tylko o sobie, ale wiadomo, że wśród ludzi wrze” – powiedziała.

Zobacz także

Z funkcji prezesa oddziału poznańskiego oraz z członkostwa w stowarzyszeniu Kukiz'15 zrezygnował także w piątek Bartosz Garczyński. Także on podkreślał, że nie chce być kojarzony ze środowiskiem PSL.

„PSL to oczywiste partyjniactwo, od początku ich istnienia”

Z Kukiz'15 wycofuje się prezes konińskiego okręgu Kukiz'15 Mirek Piasecki. „Bardzo szanuję Pawła (Kukiza) za to, czego dokonał – a stworzył kuźnię liderów, nową drogę. Bo dotąd, aby ktoś mógł się przebić w polityce, musiał w jakiejś partii za kimś latami teczki nosić, nim mógł zadziałać. Kukiz'15 było inne – ludzie mieli tu głos i możliwość działania. Jednak teraz ktoś zapomniał, że to ludzie tworzą organizację, a nie organizacja ludzi. Jak wchodziłem do Kukiz'15, to mieliśmy walczyć z partiokracją, miały być JOW-y, referenda, odejście od partyjniactwa. Tyle że PSL to oczywiste partyjniactwo, od początku ich istnienia, to nie jest droga, którą mógłbym poprzeć” – powiedział.

Zobacz także

Także Łukasz Dymko, członek Stowarzyszenia Kukiz'15 na Podlasiu, poinformował na Facebooku, że opuszcza Kukiz'15. „Przez ostatnie dni starałem się zrozumieć kroki, jakie zostały podjęte (współpraca z PSL). Niestety nie jestem w stanie działać i pozostać w czystości sumienia, gdy idzie o współpracę z symbolem systemu, z którym walczyłem” – pisze Dymko w swoim oświadczeniu.

RadioZET.pl/PAP