Zamknij

Kukiz chce zmienić ustrój Polski. "Rozmawiam ze wszystkimi oprócz PO"

06.06.2019 17:44
Kukiz chce zmienić ustrój Polski. "Rozmawiam ze wszystkimi oprócz PO"
fot. Tomasz Jastrzębowski/ Reporter

O potencjalnej współpracy rozmawiam ze wszystkimi oprócz Platformy Obywatelskiej - powiedział PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dodał, że warunkiem współpracy będzie podpisanie deklaracji dot. wprowadzenia zmian ustrojowych. O wynikach rozmów Kukiz ma poinformować w piątek na konferencji prasowej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie Kukiz'15 zdobył 3,69 proc. głosów, Paweł Kukiz rozpoczął serię spotkań przed wyborami do parlamentu. "Rozmawiam ze wszystkimi oprócz Platformy Obywatelskiej w sprawie jesiennych wyborów" - powiedział PAP lider Kukiz'15.

Rozmowy dotyczą przede wszystkim spraw ustrojowych. "Rozmawiam o nadaniu biernego prawa wyborczego wszystkim obywatelom poprzez wprowadzenie ordynacji mieszanej: częściowo partyjnej, częściowo jednomandatowej - jak na Węgrzech" - mówił Kukiz.

Zobacz także

Jak dodał, spotkania dotyczą także wprowadzenia obligatoryjnych dla władz referendów, a także poddania sądownictwa obywatelskiej kontroli np. poprzez wprowadzenie instytucji "sędziego pokoju" czy wybieranej w wyborach powszechnych Krajowej Rady Sądownictwa.

"To są warunki ewentualnych porozumień. To są moje kluczowe postulaty, z którymi szedłem od wyborów prezydenckich i będę im wierny do końca. Im więcej znajdę podmiotów, które zaakceptują te postulaty i zobowiążą się, że będą one również dla nich priorytetowe, to w większej sile pójdziemy do wyborów" - podkreślił.

Kukiz: Od dawna rozmawiam z PSL

"Nie ma znaczenia szyld partyjny, nie ma znaczenia światopogląd - znaczenie ma realizacja tych postulatów, a zrealizowanie tych postulatów powoduje z kolei, że nie będzie liczyła się przynależność partyjna, tylko będzie się liczyła przyzwoitość i fachowość" - wyjaśnił lider Kukiz'15.

Jak zapowiadał Kukiz, podmioty, które zdecydowałyby się wejść w porozumienie z Kukiz'15, musiałby na piśmie podpisać wspólną deklarację.

Zobacz także

Kukiz pytany czy rozmawia o współpracy z PSL - który zapowiedział budowanie Koalicji Polskiej - powiedział, że od dawna rozmawia z ludowcami m.in. na temat wprowadzenia ordynacji mieszanej. Wśród jego rozmówców jest także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Trudno, żebyśmy nie rozmawiali, skoro mamy w Sejmie biura przez ścianę" - powiedział lider Kukiz'15.

W piątek o godz. 12 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa, gdzie Kukiz ma przedstawić wynik rozmów, które prowadzi na temat porozumienia.

RadioZET.pl/PAP

C