Zamknij

Paweł Kukiz stawia ultimatum Kaczyńskiemu. "Nie będziemy głosować tak jak PiS"

05.09.2021 08:59

Jeśli na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie będzie uchwalona nasza ustawa antykorupcyjna, to nie będziemy głosować tak jak Prawo i Sprawiedliwość - zadeklarował w rozmowie z PAP lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Paweł Kukiz pytany przez PAP, jak zagłosuje jego koło ws. odwołania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy, przypomniał, że jego ugrupowanie ma podpisaną z PiS umowę. - Wspólnie z nimi głosujemy w sprawach personalnych, wspólnie z nimi głosujemy nad Polskim Ładem, a oni w zamian uchwalają nasze ustawy - powiedział lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia. 

Kukiz stawia ultimatum Kaczyńskiemu. "Nie zagłosujemy jak PiS"

- Nie mam dziś powodów, by podejrzewać, iż PiS nie będzie chciało wywiązywać się z tej umowy, ale gdyby tak postąpiło, to uważam umowę za niebyłą - powiedział Kukiz.

- Jest więc oczywistym, że jeśli na najbliższym Sejmie nie będzie uchwalona nasza ustawa antykorupcyjna, to nie będziemy głosować tak jak Prawo i Sprawiedliwość - zapowiedział. Umowa pomiędzy PiS a Kukiz'15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań. 

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem Sejmu, 15 września od godzinie 16 posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, czyli projektem ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15.

Głównym celem propozycji jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. Projekt zakłada m.in. pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nie stanowisk w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt jest po pierwszym czytaniu.

RadioZET.pl/PAP - Grzegorz Bruszewski