Zamknij

Lech Kołakowski odchodzi z klubu PiS. Będzie posłem niezrzeszonym

24.11.2020 12:38
Lech Kołakowski
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Poseł Lech Kołakowski poinformował we wtorek, że odszedł z klubu Prawa i Sprawiedliwości i będzie posłem niezrzeszonym. Oświadczył, że jego odejście jest związane z tzw. "piątką dla zwierząt".

Lech Kołakowski powiedział dziennikarzom, że złożył w gabinecie marszałek Sejmu Elżbiety Witek pismo, w którym poinformował, że "z dniem 24 listopada 2020 roku zostaje posłem niezrzeszonym Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej". - Będę posłem niezrzeszonym, będę pracował dla mieszkańców Polski, regionu, chcę pomagać ludziom płacącym podatki tak, aby czuli się w Polsce znacząco lepiej niż obecnie - zadeklarował.

Zapytany, dlaczego opuścił klub PiS, Kołakowski odpowiedział, że zrobił to w związku z sytuacją dotyczącą tzw. "piątki dla zwierząt" oraz zapowiedziami kolejnych projektów poselskich w tej sprawie. - Dotyczy to bezpośrednio mojej osoby, jak również kierownictwa ugrupowania, o której w tej chwili chciałbym nie mówić - dodał poseł.

Zobacz także

Wcześniej Kołakowski zapowiedział, że odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości uzasadniając, że powodem takiej decyzji jest sprawa noweli ustawy o ochronie zwierząt, którą nazwał "bublem prawnym". Zapowiadał powstanie w Sejmie koła poselskiego. - Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy o nazwie koła - mówił we wtorek. O możliwości stworzenia w Sejmie koła mówił jakiś czas temu również były minister rolnictwa Jan Ardanowski. Do stworzenia koła sejmowego potrzeba minimum 3 posłów.

Lech Kołakowski odchodzi z PiS. Kim jest?

Lech Kołakowski jest politykiem, samorządowcem, a także przedsiębiorcą i rolnikiem. Przez lata prowadził gospodarstwo rolne oraz własną działalność gospodarczą w branży handlowej. Pracował także w łomżyńskim Urzędzie Wojewódzkim oraz tamtejszym Urzędzie Pracy. 

Politycznie od lat związany z prawicą. Był członkiem Porozumienia Centrum, a potem PiS. W latach 1998-2005 był radnym miejskim w Łomży, a od 2005 roku sprawuje mandat posła na Sejm (dotychczas zawsze wybierany z list Prawa i Sprawiedliwości).

RadioZET.pl/PAP