Zamknij

L. Miller żegna się z SLD. "Nie jestem meblem, który można dowolnie przesuwać"

18.03.2021 15:14

Nigdzie nie przechodzę i nie życzę sobie być gdziekolwiek wcielany. Nie ja opuszczam SLD, ale SLD opuszcza mnie - poinformował były szef Sojuszu i były premier Leszek Miller, odnosząc się do zjednoczenia tej partii i Wiosny w Nową Lewicę.

Leszek Miller
fot. Mateusz Grochocki/East News

Liderzy SLD i Wiosny Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń poinformowali w środę, że kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy, która powstanie z połączenia obu partii, odbędzie się na początku wakacji albo tuż po wakacjach.

Leszek Miller publikuje nagranie. Żegna się z SLD

Przeciwko tym działaniom zaprotestował były premier i wieloletni przewodniczący Sojuszu Leszek Miller, który opublikował swoje oświadczenie w mediach społecznościowych. 

- Szanowni państwo, koleżanki i koledzy, "żegnam się z nimi, ale nie z wami" - tymi słowami zwracałem się 14 lat temu do członków Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, protestując przeciwko polityce ówczesnego kierownictwa. Dziś mówię to samo, ale tym razem nie ja opuszczam SLD, ale SLD opuszcza mnie - podkreślił europoseł, dodając, że oprócz niego tysiące ludzi traci swoją partię.

Wszyscy my zostajemy przepisani do innej partii - bez uchwały kongresu, bez szerokich konsultacji, bez referendum. Mamy stać się członkami Nowej Lewicy bez wyrażenia indywidualnej zgody. Mamy być masą spadkową, którą można swobodnie przerzucić do zapowiadanej partii Biedronia i Czarzastego

Leszek Miller

- Każdy z nas musi zdecydować, czy przyjmuje takie warunki. Ja ich nie akceptuję, nigdzie nie przechodzę i nie życzę sobie być gdziekolwiek wcielany. Nie jestem meblem, który można dowolnie przesuwać z pokoju do pokoju - mówił w nagraniu Miller. 

Polityk podziękował swoim koleżankom i kolegom z partii. - Strategiczne cele, które razem osiągnęliśmy, są już nie do powtórzenia. Nie można przecież dwa razy wstępować do Unii Europejskiej, ale można i trzeba bronić Polski przed zakusami wyprowadzania nas ze wspólnoty. W obliczu prawicy nienawidzącej wspólnej Europy jest to groźba realna - stwierdził. 

- Stoimy przed nie lada wyzwaniem, ale jestem pewien, że na drodze budowy dobrej przyszłości zintegrowanej Europy oraz twórczej roli w tym dziele demokratycznej, zasobnej, sprawiedliwej Polski spotkamy się jeszcze nie raz. Do widzenia - zakończył oświadczenie były szef SLD.

Leszek Miller - były premier, dwukrotny szef SLD

Leszek Miller przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej był dwukrotnie - w latach 1999-2004 i 2011-2016. W latach 1993-96 był ministrem pracy i polityki socjalnej w rządach Waldemara Pawlaka i Józefa Oleksego. W latach 2001-04 sam stał na czele rządu. Podał się do dymisji 2 maja 2004 roku, dzień po wejściu Polski do Unii Europejskiej. 

loader

RadioZET.pl/PAP/Twitter