Zamknij

Lewica ma kandydatkę na wicemarszałka Senatu. To warunek poparcia marszałka z KO

28.10.2019 09:12
Gabriela Morawska-Stanecka
fot. PAP

Wiceprezes Wiosny Gabriela Morawska-Stanecka będzie kandydatką lewicy na wicemarszałka Senatu – dowiedziała się PAP w źródłach w lewicy. Kandydatura Morawskiej-Stanecka jest warunkiem poparcia kandydata Koalicji Obywatelskiej na marszałka izby wyższej.

Komitet Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startowali politycy SLD, Wiosny i Lewicy Razem, zdobył w wyborach do Sejmu 12,56 proc., co przełożyło się na 49 mandatów. Do Senatu weszła dwójka przedstawicieli tego komitetu: wiceprezes partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka oraz przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej Wojciech Konieczny. Morawska-Stanecka zdobyła w okręgu 75 obejmującym m.in. Mysłowice i Tychy ponad 64 tys. głosów.

Zobacz także

W senackich ławach zasiądzie 48 senatorów PiS, 43 Koalicji Obywatelskiej, trzech Polskiego Stronnictwa Ludowego, dwóch Lewicy oraz czworo senatorów, którzy startowali z własnych komitetów. 

Zobacz także

Jak dowiedział się PAP w lewicowych źródłach, lewica uzależnia poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej na marszałka Senatu od poparcia kandydatury Morawskiej-Staneckiej na wicemarszałka tej izby. Morawska-Stanecka pytana przez PAP, czy to ona zostanie wicemarszałkiem Senatu, odpowiedziała: „Jestem gotowa na objęcie każdego stanowiska, które powierzy mi większość senacka”.

Zobacz także

Morawska-Stanecka jest prawniczką, współwłaścicielką kancelarii adwokackiej i właścicielką kancelarii prawa medycznego. W latach 1994-2006 brała udział w procesach restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, w tym górnictwa węgla kamiennego. W latach 2009-10 była członkiem Rady Nadzorczej Południowego Koncernu Energetycznego SA IV kadencji. Jako działaczka społeczna angażuje się w projekty związane z edukacją prawną, prawami kobiet, prawami zwierząt i pomocą prawną pro bono

RadioZET.pl/PAP