Lewica dopina listy. Zandberg w Warszawie, Czarzasty w Sosnowcu

06.08.2019 19:37
Lewica tworzy listy wyborcze
fot. Piotr Molecki/ EastNews

Jeden z liderów Lewicy Razem Adrian Zandberg ma otworzyć warszawską listę wyborczą Lewicy do Sejmu. Wśród liderów lewicowych list mają znaleźć się również wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn i Krzysztof Śmiszek (Wiosna) - dowiedziała się PAP. W Warszawie obraduje konwencja SLD, która ma przegłosować zmianę skrótu nazwy partii z SLD na Lewica.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według informacji PAP z kilku źródeł w lewicowym porozumieniu część "jedynek" - w tym dla Adriana Zandberga w stolicy, dla Joanny Senyszyn w Gdyni oraz dla Krzysztofa Śmiszka we Wrocławiu - została już potwierdzona w toku negocjacji między partnerami.

Zobacz także

Rozmówcy PAP wskazują również, że lider SLD Włodzimierz Czarzasty może otrzymać "jedynkę" w Płocku - gdzie kandydował w poprzednich wyborach do Sejmu. Część rozmówców mówi też jednak, że w grę wchodzi jego start w Sosnowcu lub Poznaniu.

Wśród "pewniaków" do poprowadzenia list, rozmówcy PAP wymieniają również sekretarza generalnego Wiosny Krzysztofa Gawkowskiego, który miałby być liderem listy w okręgu bydgoskim, oraz innego przedstawiciela Wiosny, wywodzącego się ze środowiska Krytyki Politycznej socjologa Macieja Gdulę - ma on być "jedynką" w Krakowie; kandydat SLD na prezydenta Warszawy z ostatnich wyborów samorządowych Andrzej Rozenek ma z kolei znaleźć się na czele listy Lewicy w okręgu podwarszawskim.

Zobacz także

Partnerzy lewicowego porozumienia ustalili również, że ze wszystkich 41 "jedynek" w kraju po ok. 40 proc. ma przypaść kandydatom zgłaszanym przez SLD i Wiosnę Roberta Biedronia, a ok. 20 proc. - kandydatom Lewicy Razem.

SLD zmienia skrót nazwy partii

Zmiana skrótu nazwy, jakim będzie posługiwać się partia Sojusz Lewicy Demokratycznej, z SLD na Lewica - taki jest cel Konwencji Krajowej SLD, która zebrała się we wtorek wieczorem w Warszawie.

Zmiana spowodowana jest powstaniem partyjnego Komitetu Wyborczego Lewica, z którego mają startować w wyborach parlamentarnych kandydaci: SLD, Wiosny, Razem i szeregu mniejszych ugrupowań lewicowych, a który będzie komitetem partyjnym SLD.

Zobacz także

Według wiceszefa SLD Wincentego Elsnera, jeżeli Lewicy uda się wejść do Sejmu, to "drugim krokiem będzie najprawdopodobniej wspólny klub o nazwie Lewica, a kolejnym krokiem być może będzie prawdziwe zjednoczenie lewicy na bazie SLD, Wiosny i Razem".

RadioZET.pl/PAP