Zamknij

Lewica ogłasza jedynki do Sejmu. Tak podzieliły się SLD, Wiosna i Razem

13.08.2019 09:57
Lewica
fot. Bartlomiej Zborowski/East News

SLD, Wiosna i Razem zaakceptowały czołówki list wyborczych Lewicy do Sejmu – informuje PAP. Włodzimierz Czarzasty ma być „jedynką” w Sosnowcu, a na listach znajdą się m.in. Robert Kwiatkowski czy Joanna Scheuring-Wielgus.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zarządy trzech partii zgadzają się co do pierwszych „trójek” kandydatów do Sejmu na jesienne wybory. Negocjacje zakończyły się w nocy z poniedziałku na wtorek pozytywną oceną zarządu partii Razem.

Oficjalne ogłoszenie „jedynek” lewicy ma nastąpić w niedzielę, 18 sierpnia.

SLD siłą Lewicy w miastach wojewódzkich

Do mediów przedostają się jednak zakulisowe ustalenia. PAP dowiedział się, że lider SLD, Włodzimierz Czarzasty, ma być liderem listy z Sosnowca. Politycy Sojuszu wywalczyli też czołowe miejsca w Łodzi (wiceprezydent tego miasta Tomasz Trela), Kielcach (wiceszef przewodniczący Sojuszu, Andrzej Szejna), Szczecinie (regionalny szef struktur, Dariusz Wieczorek) oraz Toruniu – (Robert Kwiatkowski, szef zespołu strategicznego w sztabie Lewicy, b. prezes TVP).

Zobacz także

W Gdyni listy Lewicy otworzy wiceszefowa SLD i b. posłanka Joanna Senyszyn, a w obwarzanku warszawskim będzie to Andrzej Rozenek. W Wałbrzychu jedynką będzie szef dolnośląskich struktur SLD Marek Dyduch, a w Legnicy b. posłanka Sojuszu Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Kraków i Wrocław dla Wiosny

Z poparcia Wiosny pierwsze miejsca otrzymają Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny partii (Bydgoszcz), socjolog Maciej Gdula (Kraków) oraz Krzysztof Śmiszek – prawnik, a prywatnie partner Biedronia (Wrocław). Z drugiego miejsca w Toruniu wystartować ma posłanka koła Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.

Sześć jedynek dla Razem. W tym ta najważniejsza

Sześć jedynek na listach Lewicy do Sejmu wywalczyła partia Razem. Przedstawiciele tej partii będą lokomotywami w okręgach: warszawskim, katowickim, opolskim, siedleckim, sieradzkim i konińskim.

W Warszawie, Katowicach, Opolu i Sieradzu „jedynki” uzyskali członkowie zarządu tej partii, odpowiednio: Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza i Paulina Matysiak. Listę Lewicy w okręgu konińskim otworzy Paulina Nowak, która była liderką listy Razem w okręgu obejmującym Konin także w ubiegłorocznych wyborach do sejmiku wojewódzkiego. W Siedlcach na czele będzie rzeczniczka Razem Dorota Olko.

Pakt senacki jeszcze możliwy?

Lewica wciąż wierzy w założenia tzw. paktu senackiego. Wspólne listy do izby wyższej parlamentu są zdaniem Roberta Biedronia kluczowe do zatrzymania jednowładzy PiS. Lider Wiosny czeka teraz na ruch Grzegorza Schetyny.

RadioZET.pl/PAP