Zamknij

PiS obetnie budżet Senatowi? Lewica: I tak będziemy realizować naszą politykę

30.01.2020 15:51
Tomasz Trela
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Współrządząca Senatem Lewica odpowiada na zaproponowaną przez PiS zmianę w budżecie państwa, która zakłada „obcięcie” puli pieniędzy na Senat o 100 milionów złotych i podzielenie jej między resorty oraz kancelarię premiera. - Mamy bardzo jasny komunikat dla rządzących: możecie ograniczyć budżet Senatu do zera, my będziemy tam realizować naszą politykę, będziemy zapraszać gości międzynarodowych, będziemy wizytować inne państwa UE – powiedział wiceszef Lewicy, Tomasz Trela.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawki do projektu budżetu państwa na 2020 rok. Zmiany dotyczą głównie administracji. Wzbudzającą najwięcej kontrowersje jest propozycja z przeniesieniem 100 mln zł z puli Senatu na kilka ministerstw i KPRM. Wspomniane środki miałyby zasilić, przeznaczone na Polonię „z gestii Senatu” trafiłyby m.in. do KPRM, resortów pracy, edukacji, spraw zagranicznych czy kultury.

Pomyślnie przeszły jedynie poprawki PiS. Przepadło natomiast blisko 150 propozycji klubu Lewicy.

Zobacz także

Z przykrością musimy stwierdzić, że PiS bezrefleksyjnie, bez żadnej dyskusji, bez żadnego dialogu te wszystkie poprawki odrzucił

– powiedział poseł Tomasz Trela.

Obcięcie pieniędzy Senatowi ocenił jako „obłudę PiS”. I zauważył, że gdy Senatem rządził PiS z marszałkiem Karczewskim na czele, pieniądze na Polonię były przewidziane dla izby wyższej. Przez kilka lat to izba wyższe operowała budżetem wyznaczonym na poczet Polonii.

Zobacz także

Mamy bardzo jasny komunikat dla rządzących: możecie ograniczyć budżet Senatu do zera, my będziemy tam realizować naszą politykę. Będziemy zapraszać gości międzynarodowych, będziemy wizytować inne państwa Unii Europejskiej, będziemy opowiadać i mówić o tym, co dzieje się w Polsce, mówić jak łamiecie konstytucję, jak łamiecie fundamenty państwa prawa i będziemy godnie reprezentować Rzeczpospolitą Polskę, ale nie rząd PiS

- zapowiedział Tomasz Trela.

Marszałek Tomasz Grodzki ws. planów obcięcia budżetu Senatowi powiedział w TVN, iż liczy na głos sprzeciwu senatorów „wszystkich opcji” w tej kwestii.

RadioZET.pl/PAP/TVN