Zamknij

Lewica ukarze posłankę za wpis o ludobójstwie pod kościołem w Etiopii

22.01.2021 19:56
Lewica przeprasza za wpis posłanki o ludobójstwie
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Lewica przeprasza za komentarz posłanki klubu Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej dotyczący ludzi rozstrzelanych pod kościołem w Etiopii. Posłowie podkreślają, że „w żadnym stopniu nie odzwierciedla on poglądów klubu”. Zapowiedzieli wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych wobec Prokop-Paczkowskiej.

Lewica reaguje na kryzys, jaki wywołała w sieci posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska. Pod artykułem watykańskiego serwisu Vatican News o ludobójstwie pod kościołem w Etiopii (wiadomość udostępnił Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor), posłanka Lewicy napisała: "A po co kościół katolicki się tam wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?".

Posłanka Prokop-Paczkowska szybko usunęła wpis, ale słowa wybrzmiały na tyle mocno, że padło wezwanie posła Konfederacji Roberta Winnickiego, by sprawą zajęła się sejmowa komisja etyki i prokuratura. Brytyjski portal "Church Times" wskazywał przed tygodniem, że co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj.

Posłanka Lewicy o ludobójstwie w Etiopii. "Po co kościół się tam wpakował?"

Stanowczo zareagowały też władze Lewicy. "W związku z komentarzem posłanki Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej dotyczącym tragedii w Aksum, w imieniu klubu Lewica przepraszamy za zaistniałą sytuację. Wobec posłanki zostaną wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne, a opinie zawarte w komentarzach w żadnym stopniu nie odzwierciedlają naszych poglądów" - czytamy na Twitterze Lewicy. Klub potępia wszelkie akty dyskryminacji chrześcijan i przemocy na tle religijnym oraz etnicznym.

Sama Prokop-Paczkowska przeprosiła za swój komentarz. "Bardzo współczuję rodzinom ofiar i ubolewam, że religijne wojny od wieków zbierają krwawe żniwo, i dzieje się to także w XXI wieku. Moją intencją nie było nikogo ranić ani obrazić, wpis był zbytnim skrótem myślowym, przepraszam" – powiedziała PAP posłanka.

"Postaram się, żeby ten przykład nienawiści, obsesji i głupoty lewicy nie został bezkarny i liczę na odpowiedzialną postawę Komisji Etyki oraz prokuratury" - skomentował sprawę poseł Konfederacji i lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

RadioZET.pl/Twitter