Zamknij

Lewica wciąż bez nazwy komitetu wyborczego. "Najważniejsze, że idziemy wspólnie"

14.08.2019 19:50
Lewica
fot. PAP

Wciąż nie wiadomo jak będzie nazywał się komitet wyborczy, z którego wystartują w nadchodzących wyborach ugrupowania lewicy. Nieoficjalnie wiadomo, że trwają przymiarki pod start z szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lewica dopina czołówki list do Sejmu, negocjuje z Koalicją Obywatelską wspólny start w Senacie i… wciąż nie wie pod jaką nazwą wystartuje w jesiennych wyborach. Proponowaną pierwotnie nazwę „Lewica” zakwestionował lider ugrupowania Polska Lewica, Jacek Zdrojewski. Państwowa Komisja Wyborcza poprosiła o poprawę zgłoszenia.

Partia Razem zgodziła się w nieoficjalnym referendum za startem jej przedstawicieli z list komitetu SLD. Pomysł poparło 64 proc. głosujących, 28 proc. było przeciw, 8 proc. wstrzymało się od głosu. Formalnie decyzję musi poprzeć jeszcze Rada Krajowa ugrupowania.

Zobacz także

PKW zarejestrowała w środę KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poza politykami SLD, wystartują z niego politycy Wiosny Roberta Biedronia oraz Lewicy Razem. Bazą organizacyjno-prawną będą struktury SLD.

Porozumienie na lewicy jest silne i stabilne. Zagadnienia formalne związane z działaniem sądu i nazwą komitetu nie mogą mieć wpływu na przyszłość naszego projektu

Robert Biedroń, lider Wiosny, w rozmowie z PAP

Problemu w zamieszaniu z nazwą komitetu nie widzi szef Sojuszu, Włodzimierz Czarzasty.

Wszystko jedno, jak będzie się nazywał wehikuł, który wprowadzi lewicę do Sejmu. Najważniejsze, że możemy iść wspólnie

Włodzimierz Czarzasty, szef SLD

Ugrupowania tworzące lewicowy komitet wciąż czekają na decyzję sądu ws. zmiany skrótu nazwy SLD na "Lewica", która umożliwiłaby rejestrację komitetu pod tą nazwą. Jeśli będzie ona pozytywna - dodał Czarzasty - w grę wchodzi ponowna zmiana nazwy komitetu lub jego ponowna rejestracja.

RadioZET.pl/PAP