Zamknij

Lex Czarnek nie wejdzie w życie? W PiS obawiają się weta prezydenta

25.01.2022 17:08
Andrzej Duda i Przemysław Czarnek
fot. Jakub Kaminski/East News

Politycy obozu rządzącego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wyrazili obawę, że weto prezydenta ws. lex Czarnek jest możliwe. Wskazują, że kluczową rolę może odegrać tu sprzeciw Agaty Kornhauser-Dudy. Żona prezydenta spotkała się z posłankami KO i podzieliła ich obawy, że nowelizacja prawa oświatowego zawiera zapisy niebezpieczne dla polskiej szkoły.

Lex Czarnek wróci do Sejmu po tym, jak przepisy odrzucił Senat. PiS najpewniej ponownie przegłosuje nowelizację prawa oświatowego i ustawa trafi na biurko prezydenta. 

Zmiany forosowane przez resort Przemysława Czarnka wywołały sprzeciw nauczycieli, uczniów i rodziców, a także samorządowców i opozycji. Posłanki Koalicji Obywatelskiej spotkały się w poniedziałek z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, która jest nauczycielką. Przedstawiły jej zastrzeżenia wobec lex Czarnek. Po spotkaniu powiedziały, że Kornhauser-Duda zgodziła się, że nowelizacja zawiera zapisy, które są niebezpieczne dla polskiej szkoły. Pierwsza dama miała też obiecać, że będzie rozmawiać w tej sprawie z prezydentem, a także weźmie udział w spotkaniu Andrzeja Dudy z Przemysławem Czarnkiem.

PiS obawia się, że prezydent zawetuje lex Czarnek

Jak dowiedziała się “Wyborcza”, spotkanie posłanek KO z Agatą Kornhauser-Dudą wzbudziło niepokój w szeregach PiS. Rozmówcy “Wyborczej” zdradzili, że lex Czarnek “nie jest samotną szarżą” ministra edukacji. - Ustawa Czarnka jest ważna, to nie jest jego samotna szarża, tylko projekt konsultowany z Nowogrodzką i prezesem Jarosławek Kaczyńskim - powiedział przedstawiciel obozu władzy, który postanowił zachować anonimowość. 

W PiS panuje przekonanie, że Kornhauser-Duda, która podziela obawy opozycji wobec lex Czarnek, może przekonać prezydenta, aby zawetował ustawę. W ocenie polityków obozu rządzącego jest to realny scenariusz. - Jest takie powiedzenie „happy wife, happy life", jest zatem pytanie, czy dla prezydenta ważniejszy będzie spokój w domu, czy brak zawieruchy w naszym obozie - powiedział w rozmowie z “Wyborczą” poseł PiS.

Duda spotka się z Czarnkiem ws. nowelizacji prawa oświatowego

Spotkanie prezydenta z ministrem edukacji i nauki ws. lex Czarnek odbędzie się w czwartek. Według posłanek KO Agata Kornhauser-Duda również ma wziąć w nim udział.  

Sam Przemysław Czarnek wydaje się być spokojny o los nowelizacji. - To, że pani prezydentowa, pani profesor, spotkała się z paniami, które o to poprosiły, to bardzo dobrze. Nie będę wysnuwał żadnych wniosków na podstawie przekazu pań, które nie raz mijały się z rzeczywistością - powiedział minister Czarnek w poniedziałek Polsat News. Szef MEiN dodał, że to Andrzej Duda jest prezydentem, “znał temat ustawy od kilku miesięcy”, a “różnice zdań w małżeństwa” się zdarzają. 

“Wyborcza” przypomniała, że prezydent złożył swój projekt, który dawał rodzicom prawo w referendum zdecydować, czy konkretna organizacja może przeprowadzić zajęcia w szkole. Utknął on jednak w Sejmie pod koniec kampanii wyborczej. Zamiast projektu prezydenta Sejm zajął się lex Czarnek, które nad dyrektorami szkół i rodzicami stawia kuratora. - W Pałacu odebrano to jako policzek, lekceważenie inicjatywy prezydenta - przekazała “Wyborczej” osoba z otoczenia prezydenta. 

Przypomnijmy, że lex Czarnek ułatwi kuratorom odwoływanie dyrektorów placówek edukacyjnych. Jednym z najczęściej podnoszonych zarzutów wobec nowelizacji jest upolitycznienie szkół, a także wykluczenie tematów, które są niezgodne z linią polityczną obecnego rządu - a więc związanych z edukacją seksualną czy tematyką LGBT. Resort wycofał się natomiast ze zmiany procedury powoływania dyrektorów.

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"

C