Zamknij

Lider AGROunii tworzy partię Zgoda. „Odrzucam skrajności”

26.07.2019 11:10
Kołodziejczak
fot. Jan Bielecki/East News

Prezes AGROunii Michał Kołodziejczak potwierdził, że w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię Zgoda, której jest liderem. Podkreślił, że Zgoda jest Polsce potrzebna i zaprasza do niej sprawnych i uczciwych działaczy.

W połowie czerwca Kołodziejczak zapowiedział, że zakłada partię Prawda, która ma „walczyć o głosy nie tylko rolników, ale przede wszystkim ludzi pracujących”, często pomijanych w polskiej polityce. O zarejestrowaniu nowej partii jako pierwszy informował Polsat News. 

Kołodziejczak tworzy nową partię

Pytany o powody zmiany nazwy partii na Zgodę, stwierdził, że „na Prawdę jeszcze przyjdzie czas, ten projekt będzie realizowany w dłuższej perspektywie, natomiast Zgoda jest konieczna, bo przed jesiennymi wyborami widzimy ogromnie skonfliktowane społeczeństwo. [...] to format bardziej pojemny, otwarty dla różnych ludzi i środowisk”.

Zobacz także

Lider Zgody zapewnił, że ugrupowanie jest gotowe do samodzielnego startu — podstawą organizacyjną będą struktury AGROunii, a finansowanie ma być „oddolne”. „Najpierw będzie zbiórka podpisów poparcia, potem tworzenie list wyborczych i pogodzenie różnych środowisk. Będzie w Zgodzie wiele »mezaliansów«, bo będziemy stawiać bardziej na sprawnych działaczy społecznych i dobrych organizatorów, niż na znane twarze, które by chciały dzielić łupy” – powiedział.

Kołodziejczak zadeklarował, że jest „otwarty na współpracę ze wszystkimi, którym leży na sercu dobro Polski, którzy są uczciwi i potrafią odrzucić zarządzanie konfliktem. Odrzucam skrajności z jednej, czy drugiej strony, bo widać, że prowadzą do czegoś złego” – podkreślił. Jak zapowiedział, program partii będzie przedstawiony wieloetapowo — w przyszłym tygodniu wyborcy poznają jego „pierwsze fundamenty”, a potem partia będzie rozwijać program i „odkrywać kolejne karty”.

Czego chce AGROunia?

AGROunia, której Kołodziejczak pozostaje liderem, skupia rolników i przedsiębiorców. W ostatnich miesiącach jej działacze wielokrotnie organizowali blokady dróg i ulic, także w Warszawie, gdzie wysypywali jabłka, protestując przeciw niskim cenom skupu. W marcu w stolicy, Lublinie i Poznaniu zorganizowali akcję rozdawania jabłek.

Zobacz także

AGROunia postulowała m.in. wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel kamienny w odpowiedzi na wprowadzone przez Rosję ograniczenia w imporcie polskich owoców i warzyw. Domagała się również, aby w sieciach handlowych co najmniej połowa produktów pochodziła od polskich producentów rolnych. 

RadioZET.pl/PAP