Zamknij

Mniejszość niemiecka reaguje na rządowy dokument: Nie jesteśmy terrorystami

29.07.2019 16:15
Mniejszość niemiecka
fot. PAP

Liderzy mniejszości niemieckiej oburzyli się na treść przygotowywanego przez rząd dokumentu "Krajowa ocena ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu", który przedstawia mniejszości narodowe i etniczne w negatywnym świetle.

Jak informuje PAP oburzenie działaczy mniejszości niemieckiej wzbudziła treść dokumentu, który przygotowuje Ministerstwo Finansów. Mają pojawiać się w nim stwierdzenia o „niepokojącym wzroście radykalizacji diaspory muzułmańskiej w Polsce”. Przypomina się w nim o możliwości wydalenia cudzoziemców „zagrażających bezpieczeństwu państwa”. W jednym z punktów wymienia się mniejszości narodowe i etniczne żyjące na co dzień w Polsce.

Z dokumentem twardo rozprawia się Ryszard Galla, członek zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim, a także poseł mniejszości niemieckiej.

Nie jesteśmy terrorystami i przestrzegamy prawa

Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej, na konferencji prasowej w Opolu

Poseł Galla przypomniał, że kilka miesięcy temu resort obrony miał zbierać informacje o samorządowcach reprezentujących mniejszość niemiecką.

Dla mnie niezrozumiałe jest sąsiedztwo, w którym się pojawił i kontekst zagrożeń związanych z finansowaniem terroryzmu. To dla nas niebywale niepokojące. Co jest powodem, że się w takim dokumencie znaleźliśmy? Jakie zagrożenie stwarzamy? " – pytał Galla.

Poseł liczy, że sprawa zostanie wyjaśniona na najbliższej komisji ds. mniejszości narodowych i posiedzeniu Sejmu.

Przez cały czas jesteśmy pod kontrolą, jak każda organizacja działająca w Polsce. Niczego nie ukrywamy, nie musimy niczego zatajać. Prowadzimy działalność kulturalną, oświatową, dobroczynną i gospodarczą, z której korzystają tysiące mieszkańców Polski, nie tylko członkowie mniejszości. Nie jesteśmy żadnymi terrorystami

Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców

RadioZET.pl/PAP