Zamknij

Senatorowie z koła Staroń: stwierdziliśmy, że dalej musimy szukać kandydata

18.06.2021 15:05
Senatorowie z koła Staroń: stwierdziliśmy, że dalej musimy szukać kandydata
fot. PAP

Po odpowiedziach senator Lidii Staroń na pytania stwierdziliśmy, że dalej musimy szukać kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich - tak swą decyzję o głosowaniu przeciw wyrażeniu zgody na powołanie senator Staroń na RPO uzasadnili Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz z Koła Senatorów Niezależnych, które współtworzy z nimi właśnie parlamentarzystka z Olsztyna. 

Senat nie wyraził w piątek zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.

Lidia Staroń nie będzie RPO. Senat podjął decyzję

Co ciekawe, senator z Olsztyna nie uzyskała pełnego poparcia senackiego klubu PiS. Za Staroń głosowało 45 z 48 senatorów Zjednoczonej Prawicy, w tym senatorowie Porozumienia: Józefa Zając i Tadeusz Kopeć. Jednak dwoje senatorów PiS - Dorota Czudowska i Andrzej Pająk - wstrzymało się od głosu, natomiast Janina Sagatowska nie wzięła udziału w głosowaniu.

Przeciw powołaniu Staroń na RPO zagłosował cały klub Koalicji Obywatelskiej, trzech senatorów Koalicji Polskiej-PSL, dwoje senatorów Lewicy, senator Polski 2050 Jacek Bury oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Przeciw Staroń zagłosowali także senatorowie niezależni (choć sympatyzujący z opozycją) Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz, współtworzący z senator Staroń (która w piątek wstrzymała się od głosu) Koło Senatorów Niezależnych. Podczas briefingu prasowego po głosowaniu tłumaczyli swoją decyzję. 

Senatorowie niezależni: stwierdziliśmy, że dalej musimy szukać kandydata

- Dobry Rzecznik Praw Obywatelskich to jedna z najważniejszych spraw dla obywateli, ważniejsza od gierek politycznych i przyszłości Koła Senatorów Niezależnych - oświadczył Kwiatkowski, który jest szefem koła. 

Dlatego, tak jak od początku deklarowaliśmy, po odpowiedziach na pytania ze strony pani senator dokonaliśmy oceny. Stwierdziliśmy, że dalej musimy szukać kandydata, który da gwarancje, że swoją wiedzą, umiejętnościami, predyspozycjami będzie najlepszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny

Pytani, czy to koniec ich współpracy z senator Staroń, Kwiatkowski i Tyszkiewicz zapewnili, że nie kierują się emocjami. - Tę decyzję musi podjąć pani senator - odpowiedział Kwiatkowski.

RadioZET.pl/PAP