Zamknij

Lockdown nielegalny? "Rząd jest większym problemem niż sam koronawirus"

29.03.2021 21:43
Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Lockdown w Polsce jest bezprawny - uważają posłowie Konfederacji. Politycy złożyli w prokuraturze zawiadomienia, dotyczące m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Podstawą zawiadomień jest art. Kk mówiący o sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach.

Rząd jest większym problemem dla Polaków niż sam koronawirus - powiedział poseł Konfederacji Michał Urbaniak. - W 2020 roku zmarło o 37 tysięcy więcej ludzi - względem lat wcześniejszych - na choroby niezwiązane z koronawirusem. Rząd poświęci ludzi w imię walki z koronawirusem - dodał. 

Z kolei poseł Grzegorz Braun nazwał premiera Morawieckiego, Adama Niedzielskiego, Łukasza Szumowskiego i Michała Dworczyka "czterema jeźdźcami Apokalipsy Anno Domini 2021". Według niego premier i ministrowie to ludzie, którzy "przyprawią o straty, uszczerbek na zdrowiu, majętności i życiu naród polski".

Dopytywany, co konkretnie zarzucają posłowie Konfederacji premierowi i ministrom, powtórzył, że to zarzuty dotyczące utraty zdrowia, życia i mienia trudne do określenia. Dodał, że oprócz "kilkadziesiąt tysięcy zgonów" jest jeszcze "utrata majętności, utrata podstaw egzystencji poprzez uniemożliwienie wykonywania pracy, zawodu". 

Według Brauna, działania rządu podejmowane są w oparciu nie "o prawa, ustawy, konstytucje, ale w oparciu o propagandowe narracje snute na kolejnych konferencjach prasowych, których celem jest najwyraźniej straszenie Polaków". - Temu trzeba się przeciwstawić. My jesteśmy bądź co bądź prawodawcami i nie wolno na milczeć, kiedy prawo jest łamane, nadużywane, kiedy władze najwyższe Rzeczpospolitej działają bez należytej podstawy prawnej - powiedział.

Lockdown jest nielegalny? Konfederacja zawiadamia prokuraturę 

Jak poinformowali posłowie Konfederacji, podstawą zawiadomień są przepisy art. 165 Kodeksu karnego mówiące m.in. o tym, że "kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach: działając w inny sposób w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

- W czasie tego trwającego zamknięcia społeczeństwa na bazie politycznych decyzji już usłyszeliśmy od premiera, że wygraliśmy z koronawirusem, bo trzeba było wygrać wybory. Usłyszeliśmy od ministra zdrowia, że maseczki nie działają, później ten sam minister wprowadzał przymus tych maseczek - powiedział poseł Konfederacji Adam Dziambor na poniedziałkowej konferencji poświęconej zawiadomieniom skierowanym do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Dodał, że od premiera i od obecnego ministra zdrowia można było usłyszeć, że "kolejne lockdowny nie będą tak ciężkie". - Tymczasem została całkowicie zniszczona polska edukacja, obnażone zostały błędy i problemy, jakie ma ochrona zdrowia, upada polska gospodarka. Mimo wielkiego samozadowolenia rządzących, cały czas dostajemy informację o tysiącach upadających polskich firm, o dramatach ludzkich - stwierdził Dziambor.

RadioZET.pl/PAP