Zamknij

Sędzia obniżył karę pedofilowi i zabójcy dziecka. Wcześniej powołał go Ziobro

07.02.2020 13:52
Sędzia obniżył karę pedofilowi i zabójcy dziecka. Wcześniej powołał go Ziobro
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Krzysztof Eichstaedt, który wydał prawomocny wyrok obniżający karę gwałcicielowi i zabójcy 3-letniego dziecka z Wieruszowa z 25 na 15 lat więzienia, został w 2018 roku powołany przez Zbigniewa Ziobrę jako sędzia dyscyplinarny - donosi w piątek Onet.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przewodniczącym składu sędziowskiego z Łodzi, który złagodził wyrok dla Steve’a V., jest Krzysztof Eichstaedt. Warto podkreślić, że mężczyzna o podwójnym obywatelstwie (kanadyjskim i portugalskim), któremu obniżono karę 25 lat pozbawienia wolności na 15, brutalnie zgwałcił i zabił 3-letniego Nikosia z Wieruszowa.

Zobacz także

O sprawie pisaliśmy w środę. Reakcja prokurator generalnego Zbigniewa Ziobry była natychmiastowa – minister sprawiedliwości zapowiedział wniesienie kasacji prawomocnego wyroku do Sądu Najwyższego.

Sędzia orzekający został powołany przez Ziobrę

Sytuacja ta nabiera jednak nowych barw w kontekście faktu, o którym pisze Onet. Krzysztof Eichstaedt znalazł się w gronie 134 sędziów, którzy w lipcu 2018 roku Zbigniew Ziobro powołał jako sędziów dyscyplinarnych. Pełnią oni funkcję osądzania innych sędziów, przeciwko którym zarzuty przedstawi rzecznik dyscyplinarny. Jak zaznacza Onet, sędziowie powołani jako sędziowie dyscyplinarni orzekają w sądach apelacyjnych, które pełnią tu rolę sądów I instancji. Jeżeli od ich ostatecznego orzeczenia odwoła się jedna ze stron postępowania, sprawa trafia przed Izbę Dyscyplinarną SN.

Zobacz także

Jak również podkreśla Onet, nie wszyscy sędziowie pełnią funkcję sędzióa) dyscyplinarnych z własnej woli.

Makabryczna zbrodnia w Wieruszowie

Do makabrycznych wydarzeń doszło w 2017 roku. W Wieruszowie (województwo łódzkie) Steve V. – posiadający obywatelstwo kanadyjskie i portugalskie - od 20 do 29 września 2017 roku miał znęcać się nad 3-letnim synem swojej partnerki. Zgwałcił chłopca i doprowadził do jego śmierci.

Zobacz także

Dziecko umarło w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Przywiozła je tam karetka ze szpitala w Wieruszowie zaraz po tym, jak do placówki zgłosiła się matka dziecka, które miała liczne obrażenia ciała.

RadioZET.pl/Onet/PAP