Zamknij

Łomża: Nie chcą przekształcenia szpitala w zakaźny. Stanowisko rady miasta

17.03.2020 17:31
Łomża szpital
fot. PAP/Artur Reszko

Rada Miejska w Łomży chce zmiany w decyzji rządu, przekształcającej lokalny szpital w lecznicę zakaźną. W sprawie przyjęła jednoznaczne stanowisko, zastrzegając, że przy braku reakcji rządu radni podejmą "kroki prawne".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Radni Łomży przyjęli dziś jednogłośnie stanowisko, by zmienić decyzję rządu o przekształceniu lokalnego szpitala wojewódzkiego w jednostkę zakaźną, do opieki nad pacjentami z koronawirusem.

Temat wzbudził w lokalnej społeczności spore kontrowersje. Bernadeta Krynicka, kierowniczka szpitala, a w latach 2015-2019 posłanka PiS, została za krytyczny głos (o nieprzygotowaniu lecznicy) zawieszona w strukturach partii. Sama przekonywała, że o niegotowości mówi obsługa lecznicy.

Zobacz także

Protesty mieszkańców dotarły do radnych Łomży. Dziś na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej przyjęli stanowisko, w którym wyrażają „stanowczy sprzeciw” wobec przekształcenia lecznicy w szpital zakaźny. Pismo jest skierowane do premiera, ministra zdrowia i wojewody podlaskiego. Radni zapowiedzieli, że w środę spotkają się w sprawie z wojewodą Bohdanem Paszkowskim.

Szpital w Łomży znalazł się na liście 19 lecznic przekształcanych na jednostki zakaźne, leczący chorych na koronawirusa w Polsce.

Zobacz także

Protesty mieszkańców i personelu szpitalnego są związane przede wszystkim z pozbawieniem opieki medycznej pozostałych chorych. W Łomży jest tylko jeden szpital. Zdaniem personelu placówka nie jest przygotowana do przekształcenia pod względem technicznym, brakuje też wyposażenia.

Na sesji nie było przedstawicieli wojewody ani marszałka województwa.

Żądamy od premiera, ministra zdrowia, wojewody podlaskiego, natychmiastowych działań dotyczących wycofania się z podjętych decyzji o umiejscowieniu na terenie miasta Łomży szpitala zakaźnego obsługującego zarażonych koronawirusem w województwie podlaskim

- głosi stanowisko radnych Łomży

Jeśli rząd nie wycofa się ze swojej decyzji, radni zapowiedzieli podjęcie „możliwych działań na drodze prawnej”. Rajcy zaznaczyli, że rozumieją powagę sytuacji, są nawet gotowi współpracować w zakresie walki z koronawirusem. Niemniej podkreślili, że przekształcenie szpitala oznacza „pozostawienie około 120 tys. mieszkańców” regionu bez specjalistycznej opieki szpitalnej.

W szczególności oburza nas fakt, że takie rozstrzygnięcie zostało podjęte nie tylko bez konsultacji z lokalnymi władzami, ale również, iż o tym fakcie dowiedzieliśmy się z mediów (...)To na wojewodzie podlaskim spoczywa ciężar zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej, wyposażenia placówek ochrony zdrowia oraz prawidłowy przepływ informacji między organami władzy publicznej a mieszkańcami

 - stanowisko radnych Łomży

Jak zaznaczają, samo opublikowanie listy miejsc, gdzie pacjenci mogą się zgłaszać, nie rozwiązuje problemu.

RadioZET.pl/PAP