Prezydent Lublina zawiadamia prokuraturę i CBA: Nie zgadzam się na zastraszanie

26.06.2019 20:28
Prezydent Lublina zawiadamia prokuraturę i CBA: Nie zgadzam się na zastraszanie
fot. Jan BIELECKI/East News

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zawiadomił prokuraturę i CBA. Włodarz miasta czuje się zagrożony po fali hejtu, który spadł na niego w przededniu bardzo ważnej dla samorządu sesji rady miasta. Żuk przypomina, że podobna mowa nienawiści doprowadziła do śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Lublin żyje dziś tematem „Studium”, głównego dokumentu planistycznego miasta. Główną ością niezgody jest w nim przyszłość tzw. górek czechowskich, będących prywatną własnością lokalnego dewelopera.

Ratusz godzi się na zabudowę mieszkaniową na części terenu po dawnym poligonie (25 procent). Na pozostałej części, ponad 75 hektarach ma powstać zielony park naturalistyczny, który przed notariuszem zobowiązał się wybudować sam deweloper. Po wszystkim obieca przekazać go miastu „za symboliczną złotówkę”.

Wielu mieszkańców i internautów uznaje ten "kompromis" za cichą umowę z deweloperem. Pod adresem prezydenta wylała się w sieci ogromna fala hejtu. Widząc co dzieje się na forach społecznościowych Żuk postanowił zawiadomić CBA. Poprosił Biuro o specjalną pomoc, tzw. tarczę antykorupcyjną. Przypomniał też tragiczną śmierć Pawła Adamowicza, która też miała swój początek w mowie nienawiści.

Niespełna pół roku temu niosłem trumnę mojego tragicznie zmarłego kolegi Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska. Ta tragiczna chwila miała swój początek wiele miesięcy wcześniej – zaczęła się od pojedynczych wpisów, hejterskich komentarzy, które potem przerodziły się w zmasowane ataki na Pawła Adamowicza. Nie zgadzam się na zastraszanie, szczególnie jeśli dotyczy to mojej rodziny i bliskich. Nie zgadzam się na taki poziom dyskusji. Dlatego zdecydowałem o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa

Krzysztof Żuk, w piśmie do prokuratury

Sesja rady miasta w sprawie miejskiego "Studium" odbędzie się w niedzielę, 30 czerwca. Radni zadecydują na niej również o absolutorium dla Żuka za 2018 rok.

RadioZET.pl