Ksiądz zaproponował modlitwę o „opamiętanie się nauczycieli”. Ludzie wychodzili z kościoła

09.04.2019 12:45
Lublin
fot. Google Street View

Modlitwę o „opamiętanie się nauczycieli, którzy bezpodstawnie protestują”, zaintonował proboszcz jednej z lubelskich parafii podczas rekolekcji wielkopostnych. Kilka osób na znak protestu opuściło świątynię. 

Do incydentu, o którym pisze „Dziennik Wschodni”, doszło w kościele Miłosierdzia Bożego, gdzie zainaugurowano rekolekcje wielkopostne. Prowadzący nabożeństwo proboszcz Eugeniusz Szymański miał zaintonować modlitwę w intencji – jak sam to określił – „opamiętanie się nauczycieli, którzy bezpodstawnie protestują”.

Ksiądz krytykował nauczycieli

Redakcję zaalarmowała oburzona czytelniczka, która uczestniczyła w rekolekcjach. Jak napisała – cytat za „Dziennikiem Wschodnim” – proboszcz w „bardzo dobitny sposób wyraził swoją negatywną opinię na temat strajku” nauczycieli. Ksiądz miał również stwierdzić, że „strajkujący nauczyciel to nie nauczyciel”, że „kiedyś nauczyciel uczył za darmo i oddawał życie za ucznia” i „żeby tak sytuacja została rozwiązana zgodnie z wolą bożą”. 

Zobacz także

Te słowa spotkały się ze sprzeciwem niektórych parafian, którzy wyszli ze świątyni. „To nie pierwszy raz, kiedy proboszcz komentuje ten protest. Moim zdaniem duchowny powinien swoje opinie zachować dla siebie” – przyznał w rozmowie z „DW” jeden z mężczyzn, którzy opuścili mszę. 

Duchowny straszył także uczniów

Sam Szymański poproszony przez dziennikarzy o odniesienie się do sprawy stwierdził, że chodziło mu o dobro uczniów. Z przekąsem ocenił też ogólnopolskie protesty: „Tamten rząd nie dawał nic, ten daje i też jest źle. Trzeba jakiś umiar zachować” – mówił oburzony. 

Zobacz także

Duchowny skomentował nie tylko strajk pedagogów. Wyraził również dezaprobatę z faktu, że nie wszyscy uczniowie z okolicznych szkół biorą udział w rekolekcjach. „Przecież nie chodzicie do szkoły. Trwa strajk. Tym bardziej powinniście być w czasie rekolekcji na mszy świętej” – powiedział, dodając, że nieobecni „zapłacą za to wysoką cenę po śmierci”. 

RadioZET.pl/Dziennik Wschodni