Zamknij

Szumowski: Potrzebuję nowych regulacji prawnych do walki z koronawirusem

25.03.2020 17:33
Łukasz Szumowski
fot. PAP/Mateusz Marek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że potrzebuje nowych narzędzi prawnych, by mocniej przeciwdziałać pandemii koronawirusa. O zmianach w prawie zadecyduje Sejm, który zbierze się na czwartkowym posiedzeniu (26 marca). „Jeśli państwo nie wprowadzi kolejnych regulacji prawnych, to będziemy mieli coraz trudniejsze działania, coraz więcej będzie chorych - powiedział Szumowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polska zaostrza kurs w zwalczaniu pandemii koronawirusa. Od dziś obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się, a szef MSWiA wydłużył do 13 kwietnia zamknięcie polskich granic. O kolejnych zmianach zadecyduje Sejm, który zbierze się w czwartek. Z uwagi na pandemię, posłowie będą pracowali rozproszeni w kilka salach.

Zobacz także

 O konieczności wprowadzenia nowego prawa wypowiadał się dziś w Wirtualnej Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski.

To jest praca parlamentarzystów. Trzeba uchwalić choćby nowelizację ustawy dotyczącej spraw zdrowotnych, żeby usprawnić działanie państwa. Trzeba uchwalić ochronę dla przedsiębiorców, żeby mieli możliwość skorzystania z ulg i przepisów, które są tam zapisane. To są rzeczy, bez których państwo będzie coraz dotkliwiej odczuwało koronawirusa

- podkreślił Szumowski.

Minister liczy, że prezydium Sejmu i Konwent Seniorów poprowadzą obrady tak, by zminimalizować zarażenia się przez posłów. Stwierdził, że lepszym wyjściem byłaby praca zdalna posłów, jednak z uwagi na sprzeciw pomysł przepadł.

Szumowski: Potrzebuję tych narzędzi. Inaczej będzie więcej chorych

Minister przyznał, że jako przedstawiciel rządu potrzebuje nowych regulacji prawnych, by lepiej zwalczać pandemię koronawirusa w Polsce.

Jeśli państwo nie wprowadzi kolejnych regulacji prawnych, które potrzebuję, to będziemy mieli coraz trudniejsze działania, coraz więcej będzie chorych

- przyznał Szumowski.

Pracodawcy przeciw pracy zdalnej? PIP i GIS z nowymi narzędziami

Szumowski powiedział też w Wp.pl o nowych zarządzeniach Głównego Inspektora Sanitarnego i Państwowej Inspekcji Pracy.

Zobacz także

Mają wydać zarządzenie dla zakładów pracy, żeby mocnej egzekwować zalecenia pracy zdalnej, a tam gdzie jej nie można stosować, żeby środki bezpieczeństwa pracy były zachowane

- poinformował Łukasz Szumowski.

Mają one zostać wydane w ciągu dwóch dni. Szumowski zastrzegł, że nie oznaczają one zupełnej kontroli pracodawcy.

- Nie możemy w sposób bezpośredni ingerować w każde stanowisko pracy, bo każde jest trochę inne. To jest żywy organizm. Do tej pory - oprócz Włoch, żaden kraj nie wprowadził tak daleko idących gospodarczo działań - wskazał.

RadioZET.pl/PAP/Wp.pl